دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

گذار زن از گدار تاریخ

گذار زن از گدار تاریخ

نویسنده: محمد ابراهیم باستانی پاریزی
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 552
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

استاد باستانی پاریزی در این اثر به نوعی رویکرد زن محوری را در تحولات جامعه ایران به کار برده که البته این زاویه دید که تا حدی پنهان مانده بود در این اثر به خوبی متجلی شده و زمینه غور بیشتر را نسبت به علل و عوامل تحولات و پدیده‌های اجتماعی و تاریخی برای مخاطبان و علاقه‌مندان به تاریخ فراهم می‌کند. استاد باستانی پاریزی در این کتاب دوران مختلف تاریخ را مورد بررسی قرار می‌دهد و منظره جدیدی را از زمینه تحولات تاریخی پیش روی قرار می‌دهد.

پیشینه حاکمیت زنان در سطوح پادشاهی و فرمانروایی در ایران به دوران پیش از اسلام برمی گردد. پادشاهی زنانی چون پوراندخت و آذرمیدخت دختران خسرو پرویز ساسانی که بر اریکه تخت شاهی تکیه زدند، اگر چه مدت کوتاهی بود، اما نشانگر تسامحی بود که در پذیرش زنان در عرصه های پادشاهی در ایران آن دوران وجود داشته است .

انوی بخارایی با دیدن خرابی هایی که اعراب بوجود آورده بودند کسانی فرستاد و امان خواست و تن به صلح داد. در شرح خرابی ها نرشخی می نویسد: عبیدالله زیاد فرمود تا درختان می کندند،ودیه ها را خراب می کردند، و شهر را نیز خطر بود، خاتون کس فرستاد و امان خواست صلح افتاد برهزار بار هزار درم (یعنی یک میلیون سکه نقره ) 

دو سال بعد سعیدبن عثمان در سال 56 ه . ق / 675 م  از جیحون گذشت و به بخارا آمد. باملاقات ملکه عاشق او شد زیرا خاتونی زنی زیبا و با کمال بود اما عملکرد سعید بن عثمان در بخارادر جریان اسارت گرفتن جوانان بخارایی و انتقال آنان به مدینه منجر به قتل وی توسط بردگان تحقیر شده گردید. چند سال بعد در دوران خلافت یزدبن معاویه ، مسلم بن زیاد امیر خراسان شد وبه بخارا آمد، باز همین خاتون برای جلوگیری از جنگ و خونریزی با سیاست تلطیف آمیز خود راه صلح و گفتگو را باز گذاشت .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات