گاندی

گاندی

نویسنده: جورج وودکاک
مترجم: محمود تفضلی
ناشر: خوارزمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 126
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

 

هرچند مهاتما گاندی در نوجوانی و سالهای اولیه جوانی اش اعتنای چندانی به دین نداشت، اما تحولات بعدی زندگی اش، به ویژه اقامتش در آفریقای جنوبی، او را به سوی دینداری و دین مداری سوق داد. وی تا قبل از آنکه توجه جدی به دین مبذول دارد، مردی اخلاقی بود، اما از آن هنگام که مطالعات دینی و گفتگوهایش با دینداران مسیحی، مسلمان، هندو و زرتشتی را افزایش داد، به تجربه های جدیدی از دین دست یافت که در طول سالهای طولانی عمر گاندی درکی عمیق از دین به او بخشید و شخصیت او را تحت تأثیر جدی قرار داد.

مطالعه تطبیقی ادیان از نظر گاندی
مطالعات تطبیقی وی در ادیان موجب گشت تا با روح ادیان مسیحی، اسلام، زرتشتی و بودائی آشنا شود و پس از مشورت با عالمان دینی هندوئی، از جمله رای چندبهای آن شد که دین هندوئی را به عنوان دین رسمی خود بپذیرد و دستورات آن را به مرحله عمل درآورد. وی که در خانواده ای دیندار تولد یافت، در کودکی به معابد ویشنوئی رفت و آمد می نمود و گاهی برخی متون دینی هندوئی را مطالعه می کرد اما به دلیل روابط پدرش با دوستان مسلمان، زرتشتی و جاینی، تسامح و بردباری اش نسبت به ادیان دیگر فزونی یافت و معتقد شد که اخلاق اساس هر چیز، و راستی جوهر اخلاق است.

جستجوهای دینی گاندی در انگلستان
جستجوهای دینی گاندی در انگلستان وارد مرحلۀ جدیدی شد و برای اولین بار اهمیت دینی و اخلاقی بهگودگیتا را دریافت. اما چند سالی گذشت تا تلاوت این متن عرفانی بخشی از کار روزانه او گردد. در لندن به توصیه برخی دوستان مسیحی اش به مطالعه کتاب مقدس پرداخت. در این مطالعات عهد عتیق برای او چندان جاذبه ای نداشت، اما عهد جدید و به ویژه "موعظه بر سر کوه" او را تحت تأثیر قرار داد و کوشید تا آن را با تعلیمات بهگودگیتا مقایسه نماید. در همین ایام، دربارۀ زندگی پیامبر اسلام (ص) نیز به مطالعه پرداخت و تحت تأثیر جاذبه های شخصیت او قرار گرفت.

جستجوهای دینی گاندی در آفریقای جنوبی
این مرحله از جستجوهای دینی گاندی بعدها در آفریقای جنوبی به کمال خود رسید. برخوردهای وی با مسیحیان و مسلمانان او را بر آن داشت تا تحقیقات گسترده تری در مورد دین برتر داشته باشد. در این هنگام، وی بر آن بود تا دینی را که به شکلی جامع تر او را به سوی حقیقت رهنمون شود، بپذیرد. از این روی بود که برخی دوستان مسیحی و مسلمانش او را به مسیحیت و اسلام فرا می خواندند.

پذیرش دین هندوئی
مطالعۀ آثار تولستوی نیز بر وی تأثیر فراوان نهاد. اما بالاخره با توصیۀ استادش، رای چندبهای تردیدهایش در پذیرش دین هندوئی را به یک سو نهاد و آماده قبول دستورات دینی آن گشت و به کار بستن اصول و مبانی آن را در زندگی خویش آغاز نمود. اما پذیرش رسمی دین هندوئی موجب آن نگشت که نسبت به تعالیم ادیان دیگر بی تفاوت باشد. وی در کنار تلاوت بهگودگیتا اوپنیشادها و راماینه به تلاوت قرآن، انجیل و اوستا می پرداخت و از الهامات آن سرشار می گشت. زهد و ریاضت از ابعاد برجسته شخصیت او بود و مطالعه متون مقدس هندوئی همچون یوگه سوتره، راجه یوگه و گیتا به ریاضت هایش عمق بیشتری می بخشید.

تأثیر از اصول اپریگرهه 
اصول اپریگرهه یا عدم تملک و نیز سمبهوه یا برابری، سخت او را تحت تأثیر قرار داد و در سال 1906 طی نام ای به برادرش اعلام نمود که دیگر هیچ تعلقی به مادیات ندارد و می کوشد اموال خود را در راه خدا صرف کند.

مطالعه آثار جان راسکین
مطالعه آثار جان راسکین، نویسنده و منتقد انگلیسی، او را یک شبه از یک وکیل دعاوی شهرنشین به یک دهقان روستانشین تبدیل نمود، چندان که تصمیم به ایجاد یک جامعه مشترک اخلاقی دینی اقتصادی در آفریقای جنوبی گرفت و با رها کردن حرفه وکالت، زندگی ساده یک ده نشین و پیشه ور را برگزید و با این کار از جاه طلبی حرفه ای دست کشیده و تصمیم گرفت که همسان با توده های فقیر زندگی نماید. وی این شیوه زندگی را تا پایان عمر و به مدت حدود سی سال در هند ادامه داد.

برقراری سوگندهای شش گانۀ
در سال 1921 تصمیم گرفت برای همدلی با فقیرترین انسانها، لباسهای معمول خویش را برای همیشه به کناری نهد و تا پایان عمر همچون فقیری نیمه عریان زندگی کند. او با برقراری سوگندهای شش گانۀ راستی، عدم خشونت،تجرد، دزدی نکردن، کنترل ذائقه و عدم مالکیت، و رعایت بسیار دقیق و شدید آنها سعی در پرورش جامعۀ نمونۀ کوچکی بر پایه زهد و ریاضت داشت و بر آن باور بود که نتیجۀ منطقی رعایت این سوگندها، خودکفائی و بی باکی است.

استفاده از روزه
گاندی اولین بار روزه را به عنوان وسیل های برای تهذیب نفس در آفریقای جنوبی به کار برد و در پی مطالعات دینی اش بارها برای تسلط بر قوای نفسانی روزه گرفت. وی بعدها مفهوم روزه را توسعه بخشید و آن را برای تزکیه اجتماعی و اعتراض بر علیه ظلم سیاسی به کار بست.

مهمترین مرجع دینی و اخلاقی گاندی
مهمترین مرجع دینی و اخلاقی مورد استفاده گاندی، کتاب بهگود گیتا بود که آن را قانون عشق و محبت می دانست، نه کتابی صرفا علمی. از نظر او تعلیم اساسی گیتا آن است که شخص بدون توجه به نتایج اعمال و تنها از سر وظیفه ای که دارد، خالصانه به انجام آنها مبادرت ورزد. وی بر آن بود که مقام گیتا عاری از هر نوع خشونت و تجویز جنگ فیزیکی است و خشونت ظاهری مندرج در آن، تنها لفظی است. از این رو، تفسیر تحت اللفظی آن گمراه کننده است و در زیر الفاظ خشن آن روح زندگی جاری است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گاندی

  • ناشر: خوارزمی
  • کد کتاب: 81738 - 103/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: جورج وودکاک, محمود تفضلی, مهاتما گاندی, تاریخ هند, انقلاب هندوستان, گاندی, هند, کتاب گاندی