منو
سبد خرید

گاتها ؛ سرودهای مقدس پیغمبر ایران حضرت سپنتمان زرتشت

گاتها ؛ سرودهای مقدس پیغمبر ایران حضرت سپنتمان زرتشت
درحال حاضر موجود نمی باشد
گاتها ؛ سرودهای مقدس پیغمبر ایران حضرت سپنتمان زرتشت
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 43613 - 21/6
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 48
0 ریال

گاتها 

نویسنده: ابراهیم پور داود
مترجم انگلیسی: دینشاه جی جی باهای ایرانی
ناشر : بمبئی
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار:
 1927  - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب 

سرودهای مقدس پیغمبر ایران حضرت سپنتمان زرتشت

قدیمیترین قسمتی است از نامه مینوی اوستا / بانضمام سه تصویر

آغاز کتاب شامل اطلاعاتی است در باب اوستاشناسی در اروپا که پس از آن درباره وضعیت فکری ایرانیان، زندگی و عقاید زردشت، و برخی وقایع تاریخی ایران باستان بحث می‌شود. در بخش دیگر کتاب، ضمن معرفی اوستا، بخش‌های گات‌ها با متن اصلی و ترجمه فارسی فراهم آمده است. در پایان نیز اطلاعات مربوط به زردشت و اوستا به زبان انگلیسی درج گردیده است."

نام زرتشت بر اساس متون اوستایی زراثوشترا بوده‌است که نامی مرکب است. از «زَرَت» که ممکن است معنی زرد و زرین یا پیر داشته باشد و «اشترا» که برخی آن را شتر و برخی معنی آن را آسترا به معنی ستاره در نظر گرفته‌اند. دارندهٔ شتر زرد، دارندهٔ شتر پیر، دارندهٔ شتر با جرأت، درخشان و زرد مثل طلا، پسر ستاره، ، ستارهٔ درخشان و روشنایی زرین معانی گوناگونی است که تا به حال محققان برای نام زرتشت ذکر کرده‌اند.

با آنکه در مورد زادگاه زرتشت تاکنون تحقیق گسترده‌ای صورت گرفته ولی هنوز نتیجهٔ قطعی به دست نیامده‌است. از گات‌ها که تنها مآخذ اساسی راجع به زندگی زرتشت است، هیچگونه اطلاع روشنی، خواه در باب مولد و خواه دربارهٔ محل دعوت و منطقهٔ عمل او، به دست نمی‌آید. در چندین قسمت از یشت‌ها در اوستا محل فعالیت دینی زرتشت ایرانویج ذکر شده‌است. در منابع زبان پهلوی و به دنبال آنها در کتاب‌های عربی و فارسی ایرانویج را با آذربایجان یکی شمرده‌اند.

دانشمندان انتساب زرتشت را به آذربایجان، به دلایل فراوان مردود می‌دانند که مهم‌ترین آنها دلایل زبانی است. زبان اوستایی یعنی زبان کتاب اوستا زبانی است متعلق به شرق ایران و در این کتاب هیچ نشانی از واژه‌هایی که اصل مادی یا فارسی باستان داشته باشد، دیده نمی‌شود. امروزه بیشتر دانشمندان ایران‌شناس ایرانویج را خوارزم به شمار آورده و زادگاه زردشت را آنجا دانسته‌اند....

گات‌ها کهن‌ترین اثری است که از روزگاران پیشین برای ایران باقی‌مانده‌است و از حیث صرف و نحو و زبان و تعبیر و فکر با سایر قسمت‌های اوستا فرق دارد. قطعاتی که دلیل سخن‌گوئی خود زرتشت است، در گات‌ها بسیار دیده می‌شود. چنان‌که در شش‌تا از گات‌ها سراینده به عنوان اول شخص از خود یاد می‌کند.

به دلیل تصرفاتی که به خصوص در دورهٔ ساسانی، در دین زرتشت، کرده‌اند، گات‌ها منبع بسیار معتبری برای شناخت عقاید اصلی زرتشت به شمار می‌رود. فصل‌های یسنا، هات نامیده می‌شوند. کل گات‌ها ۱۷ هات است و شامل ۲۳۸ بند و ۸۹۶ بیت و ۵۵۶۰ کلمه است. گات‌ها منظوم است و از جهت وزن شعر و تعداد مصراع‌ها در هر بند، به ۵ بخش به شرح زیر تقسیم شده‌است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات