دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کیخسرو ؛ آرمان شاه ایرانیـان

کیخسرو ؛ آرمان شاه ایرانیـان
درحال حاضر موجود نمی باشد
کیخسرو ؛ آرمان شاه ایرانیـان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 77374 - 15/3
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 15
0 ریال

کیخسرو ؛ آرمان شاه ایرانیان

نویسنده: افسانه خاتون آبادی
ناشر: جهان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 242
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کیخسرو: آرمان‌شاهِ ایرانیـان، پژوهشی است پیرامون شخصیت و خویشکاری کیخسرو از روزگاران اساطیری تا دوران متأخر.کیخسرو، محبوب‌ترین شاه ایران، چهره‌ای متمایز نسبت به سایر فرمانروایان این سرزمین دارد، تا جایی که می‌توان او را «شاهِ آرمانیِ ایرانیان» نامید.

در کتاب دینی زرتشتیان ـ اوستا ـ با تکریم و احترام از او یاد شده، آمده است که به یاری ایزدان به خونخواهی پدرش ـ سیاوش ـ و اغریرث دلیر، افراسیاب تورانی را می‌کشد و بتکده کنار دریاچه چیچست (دریاچه اورمیه) را ویران می‌سازد. در متون پهلوی، کیخسرو شخصیتی برجسته دارد و فضایل بسیاری را به او نسبت می‌دهند.

بر اساس این روایات، او از جاودانانی است که در رستاخیز به یاری سوشیانس ـ موعود زرتشتیان ـ بر می‌خیزد. در منابع تاریخی دوره اسلامی نیز وقایع زندگی کیخسرو اغلب با طول و تفصیل زیاد آمده، او را پادشاهی محبوب و قابل احترام و گاه حتی از قول ایرانیان، در زمره پیامبران دانسته‌اند. در حماسه ملی ایران نیز حجم چشمگیری از ابیات منظومه به بیان سرگذشت کیخسرو اختصاص دارد و این نشان‌دهنده اهمیت شخصیت او در ذهن شاعر پرآوازه طوس است.

در شاهنامه، کیخسرو به صورت برترین شاه نمایانده شده است. شاهی که علاوه بر بهره‌مندی از فر کیانی، از ویژگی‌های پهلوانی نیز برخوردار است. جالب آن‌که چهره تابناک کیخسرو را هم در عرفان اسلامی و فلسفه اشراق می‌یابیم و هم در فرهنگ عامه و افسانه‌های بسیاری که در بین مردم مناطق مختلف ایران رواج دارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات