كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
انارستان

انارستان

نویسنده: مفتون امینی
ناشر: ابن سینا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 125
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1346 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

یداالله امینی متخلص به مفتون در ۲۱ خرداد ۱۳۰۵ در شهرستان شاهین دژ دهستان هولاسو که در کناره زرینه رود و آذربایجان قرارگرفته است به دنیا آمد.وی پس از گذراندن دبستان و دبیرستان در تبریز به تهران آمده و وارد دانشگاه شد. او دانش‌آموخته رشته حقوق قضایی از دانشکده حقوق دانشگاه تهران است و به مدت سی و یک سال (از۱۳۲۸ تا ۱۳۵۹) در وزارت دادگستری خدمت نموده است.

امینی در آغاز شاعری کلاسیک و کهن‌پرداز بود اما بعدها به‌ویژه طی سال‌های پس از انقلاب به شعر بی وزن و قالب‌های نوپردازانه روی آورد.وی علاوه بر شعر فارسی اشعاری نیز به زبان ترکی سروده است.اولين دفتر شعر مفتون امینی به نام "درياچه " بود كه آن را به تشويق " فريدون مشيري چاپ كرد .دومين دفتر شعر او  به نام  " كولاك " در سال 1344 و كتاب " انارستان " نيز در سال 1346 منتشر شد. " كارواني با خنياگران " كه به زبان تركي آذري  با نام" عاشيقلي كرواني " اشتهار دارد ، در سال 1357 منتشرشده است.

شعر مفتون اميني در تمام مجله‌ها و روزنامه‌هاي معتبر شصت سال اخير انتشار يافته و علاوه بر شعر فارسي، در شعر ترکي هم توفيق داشته ولي چنان که از اظهارات او در وقت صحبت‌هاي خصوصي به دست مي‌آيد تشنه کارهاي تازه تري است.

باران
وقتی که از یک چتر آویخته می‌چکد
باران
وقتی که از یک زنگ به صدا درآمده می‌چکد
یا از یک قفل بسته
باران
وقتی که از شادی یک دهقان می‌چکد
یا از شتاب یک مهمان
یا حتی
وقتی که از یک علامت تعجب«!» در هر حال
قطراتی از خود را بر کاغذ سپیدی می‌پراکند
که من
روی آن شعری خواهم نوشت
و شگفت آن که
اینجا
قطره ی زودتر افتاده دیرتر می‌خشکد
و آن که
در جایی پایین‌تر از همه چکیده است
زیباتر نقطه‌ای است
برای پایان یک شعر..

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

انارستان

  • ناشر: ابن سینا
  • کد کتاب: 97021
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مفتون امینی, شعر نو, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب انارستان