کوششی در آموزش خط سیاق

کوششی در آموزش خط سیاق

نویسنده: جواد صفی نژاد
ناشر: سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران 
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 416
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب

به انضمام کتاب‌های درسی تعلیم سیاق: محاسب التجار، بحرالجواهر، خلاصه السیاق، احسن المحاسبات، سیاق مظفری ...

سیاق شیوه ای است از عدد نویسی رمز گونه، برای ثبت و آگاهی از ارقام نقدی(پول) و جنسی(اوزان). خط سیاق در گذشته تاریخی در پهنه کشور ایران و سرزمین های پیرامون آن، متداول بود. در آن زمان، تمامی درآمدها و هزینه های جاری در جامعه، ‌با ارقام سیاق، در دیوان های محاسبه، ثبت و ضبط می شد. تدریس و آموزش خط سیاق در مدارس قدیمه متداول بود و سیاق دانان و متخصصان حسابداری از این مدارس فارغ التحصیل می شدند. در کتاب حاضر که برای علاقمندان به پژوهش در اسناد و مدارک تاریخی، شامل ارقام سیاق تالیف شده است، با مبانی و پیشینه خط سیاق آشنا می شویم.

 اين كتاب درباره آموزش خط سياق از شيوه عددنويسي رمزگونه، براي ثبت و آگاهي از ارقام نقدي و جنسي است كه از قبل از اسلام تا سال 1308 شمسي در ايران و سرزمين‌هاي پيرامون آن متداول بوده و تمامي درآمدها و هزينه‌هاي جاري در جامعه با اين ارقام توسط اشخاص، كسبه، تجار، موسسه‌ها و ماموران در ديوان‌هاي محاسبه ثبت و ضبط شده است.نويسنده در مقدمه اين كتاب به پيشينه آموزش خط سياق و كتاب‌هايي كه در اين زمينه تاليف شده، اشاره كرده است.

كتاب داراي دو بخش و هفت فصل است كه از مباحث بخش اول كتاب مي‌توان به شناختي از سياق ، مسكوكات، كتاب‌هاي درسي سياق، سياق رقومي، سياق در دوران پهلوي اول، ارقام حسابي پولي و ارقام حسابي جنسي اشاره كرد.در بخش دوم نيز متن برگزيده‌اي از يازده كتاب آموزش سياق شامل محاسب التجار، بحرالجواهر، خلاصه السياق ، احسن المحاسبات، سياق مظفري، تعليمات ابتدايي، اقبال ناصري، سياق خطير، مجمع المراسلات، احسن المراسلات و سيدالانشاء نوظهور با عنوان بخش تدوين، جمع آوري شده است.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کوششی در آموزش خط سیاق

  • 0ریال

برچسب ها: جواد صفی نژاد, خط سیاق, زبانشناسی, حساب سیاق, سیاق نویسی, تاریخ زبان فارسی, کتاب کوششی در آموزش خط سیاق