دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کوروش خورشید ایران زمین ؛ سلفون

کوروش خورشید ایران زمین

نويسنده: گی راشه
مترجم: محمد مجلسی
ناشر: دنياي نو
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 286
اندازه كتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 4 _ 2

 

مروری بر کتاب

در این رمان راوی داستان که در زمان خشایار شا زندگی می کند ، همراه کاروانی از سارد به شوش می‌‌رود ، و هر شب قسمتی از داستان تاریخی کوروش را برای گروهی از کاروانیان حکایت می‌کند، و شنوندگان را مشتاقانه در انتظار می‌گذارد که شب بعد دنباله‌ی داستان را بشنوند. و این طرز داستان سرایی ، داستان‌های شب رادیو ایران را به یاد می‌آورد ، که مترجم این کتاب در ایام جوانی ، ده بیست سالی از نویسندگان آن برنامه بوده است.

نویسنده‌ی این رمان در مقدمه‌ی کتاب خود می‌نویسد :«بخشی از وقایع داستان را از هرودوت گرفته‌ام ، که به زمان کوروش نزدیک‌تر بوده ، و به اکباتان و شوش هم سفر کرده است ، و بخشی دیگر را از گزنفون، که در پایان قرن پنجم پیش از میلاد می‌زیسته است.»

كوروش بر سرزمين پهناوري كه از سيحون تا درياي مغرب، و از سويي تا درياي سرخ گسترده شده بود حكومت مي كرد، اما عظمت او در وسعت سرزمين هاي زير فرمان او نبود،بلكه او را به اين علت بزرگ مي شمارند كه براي نخستين بار در تاريخ جهان عدالت را جايگزين سلوك ظالمانه پادشاهان و فرمانروايان ستمكار كرده است.

کوروش پس از هر پیروزی اسیران را آزاد می‌کرد و بعد از فتح بابل به فرمان او هزاران اسیر یهودی را که بخت نصر ، پس از ویران کردن اورشلیم به آنجا آورده بود ، به کشور خود بازگرداند. وحتی در بازسازی اورشلیم و معابدی که بخت نصر ویران کرده بود ، به اسیران آزاد شده‌ی یهودی داری رساند. یهودیان نیز در کتاب مذهبی خود کوروش را مسیح آزادی بخش خواندند.

و اما در اين رمان، نويسنده كمتر به لشكركشي ها و فتوحات پرداخته و بيشتر از زندگي عاطفي و عشق هاي كوروش سخن گفته،و اين قضايا را چنان جذاب و دلنشين حكايت كرده است كه خواننده با هر نوع سليقه و طرز تفكري به آن خواهد شد.

فهرست

شب اول- در راه اكباتان 
شب دوم- فرزند سرنوشت 
شب سوم- كورش در قبيله «مردان» 
شب چهارم- ضيافت شاهانه 
شب پنجم- دروازه سمرقند 
و...

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات