كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
کودکان عقب افتاده ذهنی ؛ روانشناسی آموزش و پرورش

کودکان عقب افتاده ذهنی

نویسنده: هاشم دلخوشنواز
ناشر: غزالی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 290
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

روانشناسی آموزش و پرورش ؛ نوع تغذیه و بهداشت کودکان تنبل و استثنایی

نگرش ها و دیدگاه های متفاوتی که در دوران های مختلف نسبت به عقب ماندگی ذهنی وجود داشته است، به دلیل ناآگاهی تاریخچه ای ناراحت کننده و آزاردهنده را رقم زده است. حدود قرن هجدهم نظریات انسانی در این خصوص مطرح شد و پزشکان و فعالانی در حوزه حقوق انسانی با ارایه طرح هایی به منظور آموزش و پرورش صحیح این افراد و کودکان اقداماتی را آغاز کردند و این موضوع در اواسط قرن بیستم منتج به بروز انقلابی عمیق و فراگیر در زمینه علوم آشنایی با افراد دچار عقب ماندگی ذهنی شد.

آموزش کودکان عقب ‌مانده ذهنی از ابتدا گرفتار تغییرات، مباحثات، تعصبات و فشارهای زیادی بوده است. علت گرفتاری‌های نامبرده این است که اهمیت آموزش و پرورش این دسته از کودکان بیشتر از کودکان عادی است زیرا کودکان عادی می‌توانند از بهره هوشی و استعدادهای بالقوه خود استفاده کنند ولی عقب ماندگان ذهنی به این امر قادر نبوده و نیاز به مراقبت و توجه دارند.

این کودکان در هر سطحی که باشند می‌توانند از تعلیم و تربیت بهره ‌مند شوند. به‌طور مثال کلاس‌های تحریک نوزاد برای معلولین جسمانی از بدو تولد تا سه سالگی با شرکت والدین برای روش‌های تحریک رشدی و بازی با نوزادان و همچنین کلاس‌های پیش از دبستان برای کودکان سه تا شش ساله و یا برای کودکانی که سن عقلی کمتری دارند و حداقل از یک‌دوم تا سه‌چهارم هوشبهر عادی برخوردار هستند تربیت یافته است.

ایجاد اینگونه مدارس اولاً باعث می‌شود که کودکان قبل از رسیدن به سن ورود به مدرسه ارزیابی و شناسائی دقیق ‌تری بشوند و در ثانی‌ به خانواده‌ها آموزش داده شود که برنامه‌ها را طوری ترتیب دهند که لااقل باعث شدت و پیشرفت بیماری نشوند (وجود مهد کودک، کودکستان و کلاس‌های آمادگی) بیشتر بدین‌منظور است. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کودکان عقب افتاده ذهنی ؛ روانشناسی آموزش و پرورش

  • ناشر: غزالی
  • کد کتاب: 66358 - 110/7
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال
  • 120,000ریال

برچسب ها: هاشم دلخوشنواز, روانشناسی آموزش و پرورش, کودکان استثنایی, عقب افتاده ذهنی, تغذیه, بهداشت, روانشناسی کودکان استثنایی, مددکاری اجتماعی, کتاب کودکان عقب افتاده ذهنی ؛ روانشناسی آموزش و پرورش