دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کودتای ایرانی ؛ 28 مرداد، قرنی، نوژه

کودتای ایرانی

نویسنده: مارک جی گازیوروسکی
مترجم: بهرنگ رجبی
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 256
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

28 مرداد، قرنی، نوژه

کودتای نظامی از آغاز پیدایش تاکنون به روشی برای تغییر دولت بدل شده است. نویسنده کتاب پیش رو تمرکز خود را بر سه کودتای مهمی که در سده چهاردهم خورشیدی در ایران به وقوع پیوست و نقشی که ایالت متحده امریکا در آن ها برعهده داشت قرار داده و پیرامون این موضوع که آیا آمریکا قصد براندازی نظام جمهوری اسلامی نوپای ایران را داشت به کنکاش پرداخته است. مطالب این اثر با بهره گیری از اسناد موجود و گفت و گو با افراد آگاه در زمینه مورد بحث تهیه شده است.

چهار مقاله‌ی بخش اول این کتاب، گزارش نویسنده است از این سه کودتا، بر پایه‌ی اسنادی قدیمی و نویافته در آرشیوهای عمدتاً آمریکایی و بریتانیایی و همچنین گفت‌وگو با بسیاری از نقش‌آفرینان ایرانی و خارجی این کودتاها. بخش دوم کتاب، شامل دو مقاله است با این پرسشِ مرکزی که «آیا در ایرانِ بعد از انقلاب اسلامی، آمریکا قصد براندازی نظام نوآمده را داشت؟»

هر دو مقاله، با تمرکز روی اسناد به‌جامانده از سفارت ایالات متحد در ایران، روابط آمریکایی‌های حاضر در ایران و نیروهای اطلاعاتی این کشور را با طیف‌ها و چهره‌های سیاسی گوناگون توضیح می‌دهند، و در انتها به پاسخی متفاوت از باورهای جاافتاده‌ی معمول به آن پرسش کانونی می‌رسند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات