كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
کهنه های همیشه نو ؛ ترانه های تخت حوضی

کهنه های همیشه نو ؛ ترانه های تخت حوضی

نویسنده: مرتضی احمدی
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 192
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 10


مروری بر کتاب

ترانه های تخت حوضی

این کتاب مجموعه ایست فراهم آمده از اشعار ترانه هایی که در نمایش های شادی آور موسوم به « تخت حوضی» ( یا رو حوضی) اجرا می شده است. همچنین نت های تنظیمی بر خی از ترا نه ها واژه نا مه های توضیحی مربوط به اصطلاحات هنر تخت حوضی و نیز عکس برخی از هنر مندان قدیمی نیز به پیوست کتاب آمده است.

در اواخر دوران قاجار کار نمایش در خانه ها به تدریج گسترش یافت و مردم عادی نیز برای جشن های خود - از قبیل جشن عروسی ، ختنه سوران و.... گروهای نمایشی را به خانه دعوت می کردند . صحنه نمایش در این خانه ها حوض وسط حیاط بود که روی آن را با تکه های بزرگ می پوشاندند و روی تخته ها قالی یا گلیم می انداختند... نام تخت حوضی یا رو حوضی نیز به همین سبب به این گونه نمایش ها اطلاق شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کهنه های همیشه نو ؛ ترانه های تخت حوضی

  • ناشر: ققنوس
  • کد کتاب: 89850 - 32/4
  • موجودی: در انبار
  • 190,000ریال
  • 171,000ریال

برچسب ها: مرتضی احمدی, شعر روحوضی, ترانه فارسی, فرهنگ توده, فرهنگ عامیانه, ادبیات توده, فولکلور, اشعار روحوضی, شعر بندتنبانی, کتاب کهنه های همیشه نو ؛ ترانه های تخت حوضی