دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کندوهای شکسته

کندوهای شکسته

نویسنده: نیما یوشیج
ناشر: نیل
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 132
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1333 - دوره چاپ : 2

کمیاب - کیفیت : در حد نو  _ نو

 

مروری بر کتاب

مجموعه داستان های کوتاه نیما یوشیج به نام « کندوهای شکسته» در سال 1354 توسط انتشارات نیل چاپ شد. این مجموعه شامل پنج داستان کوتاه است به نام های « قصه ی مرقد آقا» « یک نامه » « دیدار» « در طول راه» « بد نعل» « غول و ارابه و زنش». قسمتی از داستان« قصه ی مرقد آقا» در زیر می آید: «… یک پیراهن در خانواده های فقیر تاریخی مشخص و محفوظ دارد.

سرگذشت آن پیراهن سرگذشت آن خانواده است. باید گفت که هرقت گوشه ای ازآن می شکافت یا پاره می شد مادر مهربان با مهارتیکه فقط فقرا آن مهارترا دارند و به این واسطه کهنه را نو جلوه می دهند آنرا می دوخت و رفو می کرد. این عمل تا حدی مکرر می شد که دیگر آن پارچه کهنه نمی توانست ستار را از خود بهره مند بدارد. آنوقت پیرزن آنرا کوچک ساخته بخود اختصاص می داد…»

در قسمتی از این کتاب این یادداشت کوچک نیما یوشیج بر روی داستان « دیدار » دیده می شود: «…من نمی توانم به پاکنویس داستان های کوچکی که نوشته ام برسم.داستان های کوچک زیاد نوشته ام و خیلی زیاد. از زمان های قدیم و بسیاری را شخص خودم سوزانده ام و به کارهای دیگر که در نظر من برای مردم لازم تر است مشغولم و به علاوه من دچار فکرهای مشوش و غمناک هستم… مهر هزارو سیصد و بیست و یک» همچنین در آخر کتاب این توضیح داده شده است:

« این دفتر نخستین مجموعه از قصه های نیما یوشیج است که در آستانه دوازدهمین سال خاموشی او و پنجاهمین سال سرودن « افسانه» به چاپ می رسد. در این مجموعه از نخستین قصه های نیما« مرقد آقا» و آخرین قصه ی او « غول و..» نمونه هایی هست.

« مرقد اقا» نخستین بار به سال 1309 در مجموعه « افسانه » ی « کلاله خاور» که به همت یک عاشق کتاب نشر می یافت چاپ شده بود. این قصه برای بار دوم در « دفترهای زمانه » نشر یافت و در سال 1349 بدون اجازه ی خانواده نیما در یک کتاب مستقل بصورت مغشوش عرضه شد. ..

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات