كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
آثار اهل قلم ؛ منتخب یازده قرن نظم و نثر فارسی

آثار اهل قلم ؛ منتخب یازده قرن نظم و نثر فارسی

نویسنده: حمید گروگان
ناشر: مدرسه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 340
اندازه کتاب: وزیری  - سال انتشار: 1369- دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

شامل اشعار ، منثورات ، حکایات و... از قرن چهارم هجری

زبان و ادبیات فارسی دری در مسیر تکاملی خود نسبت به شرائط و اوضاع سیاسی طوریکه گفته آمدیم دارای نشیب و فرازهای زیادی بوده که زمان به اوج درخشش و توجه کامل امرا و سلاطین زمانش و زمانی هم به بی مهری و کم توجهی آنان مواجه می گردیده است که این نشیب و فرازهای تاریخی را اگر دقیق باشد می توان به دوره های مختلف ادبی تقسیم کرد.

گرچه در مورد اولین کسی که شعر فارسی دری را سروده، ابهامات تاریخی وجود دارد ولی بنا به روایت مشهوری از جمله اولین کسانی که به زبان فارسی دری شعر سروده از حنظله بادغیسی و محمود ورّاق هروی نام برده اند. اولین دوره ادبی شعر فارسی دری طوری که اشاره کردیم بعد از اسلام از دوره سامانی ها در خراسان شروع و با تسلط سلجوقیان در بغداد این دوره خاتمه پیدا می کند که با نیمه اول قرن چهارم و اواخر قرن پنجم و اوائل قرن ششم هجری قمری مصادف است و از شاعران این دوره از رودکی سمرقندی، ابونصر فارابی، ابوسعید ابی الخیر، رابعه بلخی، فردوسی، کسائی، ارزقی هروی، خواجه عبدالله انصاری، فخرالدین رازی، شهید بلخی، ناصر خسرو و دیگران نام برده شده که بزرگترین قصیده سرای اوائل این دوره ابوعبدالله جعفر بن محمد رودکی که در روستای (پنجرود) در شمال تاجیکستان امروزی بین سالهای 290 تا 329 هجری قمری زندگی می کرده یاد کرده اند.

می گویند او از اولین کسانی بوده که شعر فارسی را به اوج فصاحتش رسانده و همتراز شعر عربی ساخته است. بنا بر روایتی او شخص کور مادر زاد بوده و همراه خود کسی را داشته که اشعار وی را حفظ می کرده و در محافل می خوانده است که این روایت مورد تردید واقع شده است. از جمله اشعار مشهورش شعر بوی جوی مولیان را می توان نام برد که به واسط همین شعر امیر نصر بن احمد سامانی بعد از چهار سال اقامت در هرات عازم بخاری گردید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

آثار اهل قلم ؛ منتخب یازده قرن نظم و نثر فارسی

  • ناشر: مدرسه
  • کد کتاب: 81245 - 102/7
  • موجودی: در انبار
  • 160,000ریال

برچسب ها: حمید گروگان, شاعران ایران, تاریخ ادبیات ایران, شعر فارسی, نثر فارسی, ادبیات قدیم ایران, حکایات, کتاب آثار اهل قلم ؛ منتخب یازده قرن نظم و نثر فارسی