کنترل فشار خون بالا با رژیم غذایی دش

کنترل فشار خون بالا با رژیم غذایی دش

نویسنده: پیام فرح بخش
ناشر: لگا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 88
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

فشار خون بالا یکی از بیماری های رایج امروزی است که نتیجه ی استرس و بی تحرکی عصر تکنولوژی می باشد. با تغییر شیوه ی زندگی می توان از بیماری های غیرواگیر دور ماند. همانطور که می دانید کاهش فعالیت های فیزیکی در طول روز ، تغییر نوع خوراک و افزایش پشت میز نشینی باعث شده چاقی ، اضافه وزن و بیماری های غیرواگیری مانند دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا ، چربی خون بالا ، سرطان ها و ناراحتی های قلبی و عروقی ، بسیاری از ما را رنج دهند و آمار مرگ و میرها را بالا ببرند. یکی از راه های رهایی از این مشکل ، اصلاح الگوهای تغذیه ای و پیروی از رژیم های غذایی سالم تر (مانندن رژیم DASH) است.
یکی از رژیم های غذایی سالم که از سال 1995 در دنیا مطرح و در کشورهایی مانند ایران کمتر به آن پرداخته شد ، رژیم دَش یا رژیبمی با رویکردهایی است که برای کاهش سطح فشار خون تنظیم می شود. بسیاری از متخصصان بر این باورند که رژیم دش هم به اندازه رژیم مدیترانه ای سالم است و پیروی از آن علاوه بر کاهش نرخ ابتلا به بیماری های غیرواگیر ، می تواند شانس مرگ و میر را به دلیل ابتلا به این بیماری ها کاهش دهد.
گفتنی است رژیم غذایی دش ، مانند هر رژیم غذایی دیگری انواع گروه های غذایی را با کمی تغییر در نوع مصرف دربر می گیرد. در رژیم دش ، مصرف میوه و سبزی های تازه ، استفاده از غلات کامل مانند نان های سبوس دار یا برنج و ماکارونی قهوه ای و لبنیات کم چرب و بدون چربی افزایش می یابد.

 یکی از مهمترین رویکردهای این رژیم غذایی برای کاهش سطح کلسترول خون توصیه به مصرف بیشتر گوشت سفید به جای گوشت های قرمز است. از طرف دیگر در رژیم دش، باید سطح بالاتری از کلسیم، پتاسیم و فسفر با گنجاندن مغزها و دانه های خام در برنامه غذایی روزانه مصرف و دریافت سدیم روزانه با پایین آوردن مقدار نمک مصرفی، کم شود. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کنترل فشار خون بالا با رژیم غذایی دش

  • ناشر: لگا
  • کد کتاب: 51400 - 43/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 70,000ریال

برچسب ها: پیام فرح بخش, پزشکی, فشار خون, رژیم درمانی, پزشکی, سلامتی, تغذیه, رژیم غذایی, کتاب کنترل فشار خون بالا با رژیم غذایی دش