منو
سبد خرید

کمدی

کمدی

نویسنده: ملوین مرچنت
مترجم: فیروزه مهاجر
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 144
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

کاوشی در ماهیت و سر نوشت کمدی از دیدگاهی متفاوت با روال رایج و پیروسنت ارسطویی نقد ، که پس ازرد نظریه های روانشناختی- که کمدی را با خنده مربوط می دانند- به بررسی آثار کمیک در ادبیات ، تئاتر و سینما می پردازد.

کمدیها با دو مقوله عمده ی« آریستو فانی» و«شکسپیری» تقسیم می شوند و رابطه ی کمدی با زمینه های نزدیک به آن چون طنز و گروتسک و پوچی بررسی می شود. بخش مبسوطی از کتاب به موشکافی در رابطه ی کمدی و تراژدی به ویژه در تئاتر ویژگی یافته و نشان داده شده کمدی اغلب در دل مضمونهای تراژدیک به اوج خود می رسد.

برداشتی که سر انجام درخواننده پدید می آید آن است که کمدی به عنوان یک نوع ادبی غالبا بار و پیامی نه کم اهمیت تراز تراژدی یا دیگر مقوله های ادبی همراه دارد.

این اثر در برگیرنده مجموعه مكتب‌ها، سبك‌ها و اصطلاحات ادبی و هنری از سی كتاب مجزا از هم است كه از میان كتاب‌های مجموعه ((The Critical idiom))برگزیده نشده‌اند .در این كتاب، نویسنده برآن است از طریق گردآوری داوری‌های انتقادی، تعریفی جامع از كمدی به دست دهد .مطالب كتاب ذیل این عناوین گردآمده است :جایگاه كمدی، نظریه‌های روان شناختی، جهان عصر كلاسیك، وقفه كمیك، هجر كمیك و تراژدی ـ كمدی، آیین‌گرایی كمدی، برخی خویشاوندها، سنت‌های اریستوفانی و شكسپیری، و متافیزیك كمدی .بخش پایانی كتاب به واژه‌های اختصاصی و نمایه اختصاص دارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات