کمدی انسانی

کمدی انسانی
نویسنده: انوره دو بالزاک
مترجم: عنایت الله شکیباپور
ناشر: شهریار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 228
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 117117

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب
حاوی دو داستان یکی به نام دوشس دولانژه و دیگری به نام یک حادثه شوم

 

در داستان دوشس بالزاک زنی را به ما نشان می دهد که با یک عشق آسمانی در حالیکه می خواهد روح او را بشناسد با یک ژنرال سرسخت ارتش روبرو می شود .

بالزاک نویسندهء رئالیستی است که در کارهایش به محکوم کردن کسی یا جامعه ای نمی پردازد بلکه با نگاهی موشکافانه و خلاقانه آنچه که در اطرافش می بیند به تصویر می کشد و اگر تصویرش کریه و بد منظر است تقصیری به گردن او نیست بلکه به خود واقعیت است!او معتقد است: 

عالم انسانی به انواع مختلف اجتماعی تقسیم شده است که هریک خطوط مشخصی را داراست و انسان مولود این اجتماعات پیوسته در حال تحول است. تنها منافع شخصی و سودجویی است که محرک اصلی همه اعمال و رفتار او به شمار می­آید.

او رمانهایش را در مجموعه کمدی انسانی قرار داد و معتقد بود کمدی انسانی بنایی معظم و باشکوه است با دورنمایی از جامعه فرانسوی و از زندگی واقعی افراد آن. بالزاک بعضی از شخصیت هایش را در رمان های دیگرش نیز وارد کرد تا با این پیوستگی و شباهت ها کلیت کارهایش را مجموعه ای به هم پیوسته از انسان های له شده در بند جامعه نشان دهد. او با بهره‌گیری از ایجاد پیوند میان شخصیت‌ها و تکرار حضور آنها در داستان‌های مختلف موجب شده علاوه بر مفاهیم و شخصیت هایی که به آن ها می پردازد قصه های جذابی نیز برای خوانندگانش بیافریند.

در کارهای بالزاک پول جایگاه مهم و تعیین کننده ای داراست در واقع بالزاک واقعیات زمینی شدن افکار و رویاهای انسانی را نمایش می دهد.خدا در روابط انسانی به مشتی فرانک تبدیل شده و دارندگانش خوشبختی جاودان دارند و فقیران به دنبال حیله و مکری برای به دست آوردنش. در کارهای بالزاک هیچ کس برای خانهء آسمان نمی جنگد بلکه زمین و مناسباتش از همه چیز مهمتر است.در تاریخ فلسفه در ابتدا کانت در اواخر قرن هجده برای توضیح و پرداخت اندیشه هایش برای اولین بار نهایت و کمال را با کیسه ای پول نشان داد و به نگارش دیدگاهش به چهان و فلسفه پرداخت در صورتی که قبل از او در تاریخ فلسفه همیشه خدا(به عنوان علت اولیه و نهایی)در این حایگاه قرار می گرفت....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کمدی انسانی

  • ناشر: شهریار
  • کد کتاب: 117117 - 91/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: انوره دو بالزاک, عنایت الله شکیباپور, داستان های کلاسیک, داستان های فرانسوی