منو
سبد خرید

کمبوجیه و دختر فرعون

کمبوجیه و دختر فرعون
موجود نمی باشد
کمبوجیه و دختر فرعون
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 69179 - 18/1
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 50
0 ریال

کمبوجیه و دختر فرعون

نویسنده: گئورک ابرس
مترجم: جواد سید اشرف
ناشر: نگارستان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 608
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 6 

 

مروری بر کتاب 

ماجرای کتاب مربوط به اواخر حکومت سلسله فراعنه مصرهستش و چگونگی انقراض این سلسله به دست ایرانیان و سقوط امپراتوری فراعنه رو نشون می ده. این دوره همزمانه با سلطنت کمبوجیه بر ایران .

منبع اصلی در نگارش کتاب بر اساس روایت «هرودوت» از جنگ ایران و مصرنوشته شده و پر ازصحنه های هیجان انگیز و شرح رویدادهای از یاد رفته تاریخی مثل ماجرای بردیا و وفاداری پهلوان آراسپ پیر و سرنوشت دختر فرعون در دربار کمبوجیه و انقراض امپراطوری فراعنه و نصایح فیثاغورث وکرزوس هستش.

رمان تاریخی و جذاب کمبوجیه و دختر فرعون نوشته گئورگ ابرس که پیرامون ایران باستان در زمان سلطنت کمبوجیه (پادشاه هخامنشی) و حکومت سلسله بیست و ششم فراعنه مصر نگاشته شده، یکی از معدود رمان های تاریخی قرن نوزدهم کشور آلمان است که در قرن بیستم نیز مورد استقبال عمومی قرار گرفته است.

این کتاب تحت عنوان دختر شاه مصر برای نخستین بار در سال ۱۸۶۴ منتشر شد و بلافاصله مورد استقبال و توجه کم نظیری قرار گرفت. دختر شاه مصر تا سال ۱۸۷۵ و بعد از آن یعنی تا سال ۱۹۲۸ بارها تجدید چاپ شد و خیلی زود به یکی از پرفروش ترین رمان های تاریخی زمان خود تبدیل گردید و به عنوان کتاب نمونه مشهور شد.

تنها در کشور آلمان بیش از چهارصد هزار نسخه از آن به فروش رفت که با توجه به تیراژهای رایج در قرن نوزدهم، رکود قابل ملاحظه و کم نظیری است. کتاب در سالهای بعد به بیست و شش زبان مختلف ترجمه شد که اگر شمارگان ترجمه های آن را هم به حساب آوریم، مجموع نسخه های منتشر شده آن سر به میلیون می زند.

نویسنده کتاب، گئورگ ابرس، مصر شناس و باستان شناس و یکی از شاگردان نامدار پرفسور “لپسیوس”، باستانشناس شهیر آلمانی بود. سالها در شهرهای “لایپزیک” و “ینا” استاد دانشگاه بود و دو سفر علمی طولانی و پر بار به مصر داشت. ابرس دارای نقطه نظرهای موثق و مستقل و کشفیات قابل ملاحظه ای در زمینه تاریخ مصر باستان است.

در قرن نوزدهم نوشتن رمان توسط یک دانشمند سرشناس که بر طبق عرف رایج باید صرفا به کار علمی می پرداخت، رویدادی بسیار غیر متعارف بود و خشم و شگفتی محافل علمی اروپا را برانگیخت.

یکی از مستشرقین نامدرا آن زمان در سرزنش کار ابرس نوشت: «رمان دشمن خونی علم تاریخ است.» اما ابرس که از استحکام چهارچوب علمی اثر خود مطمئن بود، به همکار خویش پاسخ داد: «با همین استدلال می توان ادعا کرد که نقاشی از طبیعت دشمن خونی علم گیاه شناسی است.

از سوی دیگر، منتقدین ادبی قرن نوزدهم نیز به کتاب ابرس، برچسب “رمان دانشگاهی” زدند و منظورشان این بود که کتاب، بیش از حد رایج در صنف رمان نویسان، پر از نکته های علمی و واقعیات تاریخی است. اما اگرچه منتقدین ادبی ، رمان ابرس را به علت سنگینی بار علمی سرزنش کردند و محافل علمی کوچکترین انحراف متن از واقعیات اثبات شده تاریخی را مذمت نمودند، موفقیت عظیم و کم نظیر کتاب دختر شاه مصر، در میان خوانندگان، ابرس را به نوشتن رمان های تاریخی دیگری ترغیب نمود.

اما کتابی که تا اوایل قرن بیستم همچنان با نام ابرس پیوند خورده بود، کتاب دختر شاه مصر بود و موفقیت این کتاب در آلمان و سراسر اروپا موج بزرگی از رمان های تاریخی مشابه به راه انداخت و نویسندگان متعددی (و از جمله برخی از دانشمندان و باستان شناسان) را به این راه کشاند. ماجرای کتاب از نظر زمانی مربوط به اواخر حکومت سلسه بیست و ششم فراعنه مصر (۵۲۵ قبل از میلاد) است و به چگونگی انقراض این سلسله به دست ایرانیان و سقوط امپراتوری فراعنه می پردازد .

این دوره همزمان است با حکومت سلسله ی هخامنشیان و سلطنت کمبوجیه بر ایران. منبع اصلی ابرس در نگارش این رمان، تاریخ هرودوت (حدود ۴۸۵ تا ۴۲۵ قبل از میلاد ) است که “سیسرو” او را پدر علم تاریخ و پیشکسوت مورخین دانسته است .

اثر مشهور هرودوت با نام “تاریخ جهان” که فتح مصر ، درگیری های بزرگ سلاطین آسیایی و جنگ های ایران و یونان را شامل می شود، پایه تاریخی رمان کمبوجیه و دختر فرعون است. یکی دیگر از منابع مورد استفاده ی ابرس، تاریخ دیودور سیسیلی است که البته آثار او چند قرن پس از “هرودوت” به رشته تحریر در آمد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.