منو
سبد خرید

کلیسای شورشی

کلیسای شورشی
کلیسای شورشی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 129359 - 16/2
  • وزن: 0.40kg
350,000 ریال

کلیسای شورشی

مترجم: جواد یوسفیان
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 306
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مذهب و انقلاب در آمریکای لاتین به انضمام زندگی و آثار کامیلوتورس

آمریکای لاتین که در جنوب ایالات متحد آمریکا قرارگرفته و شامل بیست کشور است، مانند اکثر حوزه های دیگر جهان سوم معروض ایلغار استعمار اروپایی بوده است و از این رو سابقه ای اندوهبار دارد. کشورهای این منطقه که از لحاظ تکامل اجتماعی در شمار جامعه های در حال رشدند، عموماً از استعمار اسپانیایی زاده اند و در این میان تنها دو کشور یعنی برزیل و هائیتی مستثنی هستند که به ترتیب از استعمار پرتغالی و فرانسوی برخاسته اند.

شورای واتیکان دوم که در فاصله سال‌های 65ـ1962م. تشکیل شده است، نقطه عطفی در تحولات نهاد کاتولیسیسم به شمار می‏آید. این شورا مهم‌ترین و سرنوشت ‏سازترین رویداد کلیسایی این قرن شمرده می‌شود.تشکیل این شورا باعث انطباق دوباره و اساسی کلیسا با شرایط تازه جهان شد و چندین برنامه اصلاحی در مورد سازمان روحانیت را به همراه داشت.

این شورا برای تجدید حیات کاتولیک‌ها، برای تقویت معنویات، تطبیق دادن مراسم کلیسایی با نیازهای عصر حاضر، ایجاد وحدت در میان مسیحیان دنیا و تحکیم ارکان کلیسا برای انجام رسالت تبشیری را مطرح کرد و خواهان آن شد که شورا، پاسخ‌گوی حضور خداوند در جهان باشد. از جمله در مبارزه مردم و مستعمرات برای تعیین سرنوشت خود، تلاش کارگران برای تأمین حقوق اجتماعی و اقتصادی خود و ضرورت نیل زنان به حقوق حقه خود در حیات خانوادگی و اجتماعی.

یکی از سخنان معروف هلدر کامارا، اسقف اعظم برزیلی، این است که استثمار نه تنها از داخل کشور سرچشمه می‏ گیرد، بلکه از خارج نیز اعمال می ‏شود. اینکه کشورهای در حال توسعه، به وسیله سیاست تجاری کشورهای صنعتی استثمار می‏شوند. متعهد شدن کلیسا، ثمرات زیادی در جهان سوم به بار آورد.

البته کشیشان خود به خوبی آگاه‌اند که تلاش‌های آنان به هیچ صورت نمی‏ تواند جای خالی کارهای انجام‌نداده، دولت‌ها را به کلی پر کند؛ زیرا هیچ نوع تعهد و قبول مسئولیتی از جانب کلیسا نمی ‏تواند پاسخ‌گوی بهره ‏های گزاف، ارزانی بهای مواد اولیه و محدودیت‏ های وارداتی سختی باشد که دولت‌های صنعتی بر جهان سوم تحمیل کرده ‏اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات