منو
سبد خرید

کلید تندرستی

کلید تندرستی
کلید تندرستی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 138199 - 56/4
  • وزن: 0.50kg
300,000 ریال

کلید تندرستی

نویسنده: مهاتما گاندی
مترجم: محمدجواد ضیغمی
ناشر: موسسه علمی اندیشه جوان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 102
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1366 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب 

من درباره ادویه در بخش گذشته چیزی نگفته‌ام. نمك طعام شاید بحق شاه ادویه لقب گرفته باشد. بسیاری از مردم نمیتوانند غذای خود را بی نمك بخورند. بدن نمکهای معینی را نیاز دارد که نمك طعام یکی از آنهاست. این نمکها بطور طبیعی در مواد مختلف غذائی وجود دارند. اما وقتی غذا به روش ناشیانه‌ای پخته می شود،مثلا آبی را که سبزیجات سیب زمینی و برنج در آن پخته شده دور میریزند، ذخیره نمك کاهش می‌یابد.

این کمبود را باید با نمک معمولی جبران کرد. گرچه نمک معمولی یکی از ضروری ترین نمکهای مورد حاجت بدن است، من در بخش آخر تذکر میدهم که در اندازه های کم باید از آن استفاده کرد.اما بدن، بسیاری از ادویه‌ها را بطور طبیعی نمی‌پذیرد مثلا فلفل، زردچوبه، گشنیز، زیره سیاه ، خردل، منتهی ۳۱، انغوزه و غیره. اینها را تنها برای رضایت ذائقه مصرف می کنند بنظر من با توجه به تجربه پنجاه ساله‌ام هيچ‌يك از اینها نقشی در تندرستی انسان ندارند. دستگاه گوارشی کسانی که خیلی ضعیف شده است ممکن است این ادویه را برای مداوا در مدت معینی مصرف کنند، آنهم در صورتیکه لازم تشخیص داده شود…

گاندی این کتاب را زمانی که در منزل آقاخان تحت نظر بود بین سال های 1941 تا 1952 در مورد سلامت ، تغذیه و آثار غذا بر بدن انسان نوشته است.مطالب این کتاب توسط گاندی بارها مورد مطالعه و تجدید نظر قرار گرفت و این اهمیت آن را می رساند.گاندی امیدوار بود اطلاعات مردمش و مردم دنیا درباره‌ی مساله‌ی حیاتی تندرستی را بالا برده و خود را مامور به انجام این کار میدانست .

مهانداس کارامچاند گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها بود که ملت هند را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد. او در طول زندگیش استفاده از هر نوع ترور و خشونت برای رسیدن به مقاصد را رد می‌کرد. فلسفهٔ بی‌خشونتی گاندی که خود نام ساتیاگراها روی بسیاری از جنبش‌های مقاومت بدون خشونت در سراسر جهان و تا امروز تأثیر گذارده‌است.

فهرست

بدن انسان
هوا
آب
غذا
ادویه
چای و قهوه و کاکائو
مواد مخدر
افیون
توتون
براهماچاریا
درمانهای طبیعی
خاک و خوردن خاک
اکاش (اتر ، آسمان)
خورشید
هوا
واژه‌های ارجاعی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات