کتاب کلیات حدیث قدسی ؛ ترجمه کتاب جواهر السنیه فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب اسلام انتشارات دهقان

کلیات حدیث قدسی ؛ ترجمه کتاب جواهر السنیه

نویسنده: محمد بن حسن حر عاملی
مترجم: زین العابدین کاظمی خلخالی
ناشر: دهقان
زبان کتاب: فارسی - عربی
تعداد صفحه: 740
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 6

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

این کتاب ارزشمند مجموعه کاملی از احادیث قدسی است که فقیه گرانقدر جهان تشیع شیخ حر عاملی آن را جمع آوری کرده است.روش مولف اینگونه بوده که ابتدا در چند باب احادیثی که در شان پیامبران نازل شده است را بیان کرده و سپس به ائمه معصومین (ع) پرداخته است.در این اثر متن عربی کتاب همراه با ترجمه آن آورده شده است تا خوانندگان بهره کامل را ببرند.

مولف در این کتاب با جمع ‏آوری 689 حدیث قدسی از طریق امامیه و اهل سنت، در ضمن بیست باب آنها را تنظیم کرده است. احادیث قدسی به کلماتی گفته می‏شود که از جانب خداوند صادر شده است و موضوع آنها عمدتا پند و اندرزهای اخلاقی و احیانا مفاهیم اخلاقی و معرفتی است. مولف در این کتاب تلاش نموده این احادیث را از منابع معتبر همراه با سند نقل و جمع نماید و کمتر به نقد و تحلیل آنها پرداخته است. محور این احادیث درباره پیامبرانی چون آدم (ع), نوح (ع), ابراهیم (ع), یعقوب (ع), یوسف (ع), شعیب (ع), موسی (ع), داوود (ع), دانیال (ع), عیسی (ع) و پیامبراسلام (ص) و امامان معصوم (ع) می‏باشد. گرچه احادیث مربوط به پیامبر اسلام و امام علی (ع) از تعداد بیشتری و اهمیت دو چندانی برخوردار است.

شیخ حر چنین می گوید: این امر بر کسی پوشیده نیست که کلام حق تعالی نسبت به همه کلامهای بشری برتر و بالاتر است. چه بسا، نورهای هدایت و ارشاد بشر از آن کلمات میتابند و دلهای آنان را روشن می نمایند همان طوری که نورهای خورشید و ستارگان سطح زمین را روشن میسازند. و با همین کلام خداوندی بود که خورشید پر نور هدایت از افق نبوت تابیدن گرفته است. بنا بر این، این کلمات الهی و پیامبر و امامان شایسته آن هستند که کمر همّت بست تا دلهای انسانها به آنها توجه کامل نمایند و فهمها برای درک آنها آماده باشند. این بود که من هم قسمتی از آن کلامها را که علمای نیکوکار از ائمه اطهار و آنها هم از پیامبر برگزیده الهی و پیامبر (ص) هم از ذات مقدّس الهی نقل کرده، در این کتاب جمع آوری کردم که معروف به «احادیث قدسی» است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کلیات حدیث قدسی ؛ ترجمه کتاب جواهر السنیه

  • ناشر: دهقان
  • کد کتاب: 79284 - 50/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد بن حسن حر عاملی, زین العابدین کاظمی خلخالی, فقه شیعه, کتاب کلیات حدیث قدسی ؛ ترجمه کتاب جواهر السنیه