كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
کلیات جاودانه نسیم شمال

کلیات جاودانه نسیم شمال

نویسنده: سیداشرف الدین رشتی
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 890
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ : 2

کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

سید اشرف‌الدین قزوینی (یا حسینی یا گیلانی) (۱۲۸۷ ق. قزوین - ۱۳۵۲ ق. تهران یا ۱۳۱۳ خ.) شاعر، نویسنده و مدیر روزنامه نسیم شمال از روزنامه‌های دوره مشروطیت ایران بود.

اشرف‌الدین‌ چنانکه‌ خود گفته‌ است‌ در ۱۲۸۸ ه‍.ق‌/۱۸۷۱م‌ در قزوین زاده‌ شد. نام‌ پدرش‌ را سیداحمد حسینی‌ قزوینی‌ گفته‌اند. در ۶ ماهگی‌ پدر را از دست‌ داد و میراث‌ پدریش‌ غصب‌ شد. این‌ رویداد او و خانواده‌اش‌ را با فقر و تنگدستی‌ روبه‌رو ساخت‌.

اشرف‌الدین‌ تحصیلات‌ مقدماتی‌ را در مدرسه صالحیه قزوین‌ نزد ملاعلی‌ طارمی‌ و ملامحمد علی‌ برغانی‌ صالحی‌ به‌ پایان‌ رساند و سپس‌ رهسپار عتبات‌ شد. در کربلا در درس‌ فقه‌ و اصول‌ میرزاعبدالله‌ و میرزاعلی‌نقی‌برغانی‌صالحی‌ حاضر شد. و پس‌ از حدود ۵ سال‌ به‌ قزوین بازگشت‌.

اشرف‌الدین‌ پس از آن در تبریز به‌ ادامه تحصیل‌ پرداخت‌ و نزد استادان‌ آن‌ دیار صرف‌ و نحو، هیأت‌، جغرافیا، هندسه‌، فقه‌، منطق‌ و کلام‌ آموخت‌ و چنانکه‌ خود می‌گوید: با «پیری‌ روشن‌ ضمیر» دیدار کرد که‌ تأثیر بسزایی‌ در حیات‌ روحی‌ و معنوی‌ وی‌ نهاد.

تحول‌ اساسی‌ در زندگی‌ او هنگامی‌ رخ‌ داد که‌ در ۱۳۲۴ ه‍.ق‌ به‌ رشت مهاجرت‌ کرد. اشرف‌ الدین‌ در این‌ سالها با رهبران‌ مشروطیت‌ در گیلان آشنا شد و نخستین‌ شماره نسیم‌ شمال‌ را به‌ صورت‌هفتگی‌ منتشر ساخت‌.

اما نزدیکی‌ وی‌ به‌ برخی‌ از اعیان‌ با نفوذ گیلان‌ چون‌ سپهدار رشتی‌، سردار معتمد و سپهسالار محمدولی خان تنکابنی، سبب‌ درگیری‌ و مشاجرات‌ قلمی‌ او با برخی‌ از روزنامه‌نگاران‌ گیلانی‌ شد.

دست مزن ! چشم ، ببستم دو دست
راه مرو چشم ، دو پایم شکست

حرف مزن قطع نمودم سخن
نطق مکن ! چشم ببستم دهن

هیچ نفهم ! این سخن عنوان مکن
خواهش نافهمی انسان مکن

لال شوم ، کور شوم ، کر شوم
لیک محال است که من خر شوم

چند روزی همچو خران زیر بار ؟
سر ز فضای بشریت بر آر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کلیات جاودانه نسیم شمال

  • ناشر: اساطیر
  • کد کتاب: 108690 - 105/1
  • موجودی: در انبار
  • 1,200,000ریال
  • 960,000ریال

برچسب ها: سیداشرف الدین رشتی, شعر طنز فارسی, شعر فارسی, نسیم شمال, تاریخ ادبیات ایران, کتاب کلیات جاودانه نسیم شمال