کتاب کلک خیال انگیز ؛ فرهنگ بسامدی و تصویری دیوان حافظ ؛ پنج جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات سخن

کلک خیال انگیز

نویسنده: حسن انوری - احمد معین الدینی- دکتر فاطمه معین الدینی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 3314
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

پنج جلدی

فرهنگ تصویری و بسامدی دیوان حافظ

 در این اثر علاوه بر ارایه چکیده چهار کتابی که نام برده شد، خلاصه‌ای از افکار، آرا و اندیشه‌های حافظ نیز آمده است. همچنین سعی گردیده از قول حافظ به این پرسش که رند کیست، پاسخ داده شود و به این موضوع که چرا حافظ خود را رند می‌نامد. 

کتاب فرهنگ بسامدی و تصویری دیوان حافظ است که شامل دو بخش اصلی نظریه و عمل است. در بخش نظریه، درباره‌ی مبانی ژانر فانتاستیک و همناک در حوزه‌های مختلف ازجمله فلسفه، روانکاوی و البته ادبیات بحث می‌شود. سپس کاربرد فانتاستیک در حوزه‌ی روانکاوی و در آثار ینتش، لاکان، سیکسوا و در مقاله‌ی شگرف بررسی می‌شود.

در پایان، به‌تفصیل رویکرد ساختاری وهمناک که تودوروف طرح کرده است، بررسی می‌شود و ژانر وهمناک به شگرف، شگفت و تمثیل و انواع فرعی‌تر تقسیم می‌شود. در بخش عمل، اصول فانتاستیک در گزیده‌ی آثار ادبیات فارسی بررسی می‌شود. نخست برخی از حکایات باب‌های ششم تا دهم کتاب فرج بعد از شدت تحلیل می‌شود و در ادامه پیشنهاد داده می‌شود در بررسی این نوع داستان‌ها به‌جای فنتستیک، از واژه‌ی کرامات استفاده شود. پس از آن داستان‌های هفت‌پیکر نظامی، گزیده‌ای از قصه‌های هزارویک‌شب و برخی از حکایات کتاب عجایب هند رامهرمزی با توجه به رویکرد ساختاری تودوروف به فانتاستیک بررسی می‌شود. بخش دوم کتاب با تلقی داستان‌های سوره‌ی کهف به‌منزله‌ی نوعی ادبیات عجیب یا معجزات به پایان می‌آید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کلک خیال انگیز ؛ فرهنگ بسامدی و تصویری دیوان حافظ ؛ پنج جلدی

  • ناشر: سخن
  • کد کتاب: 83373 - 90/2
  • موجودی: در انبار
  • 3,000,000ریال
  • 2,750,000ریال

برچسب ها: خواجه حافظ شیرازی, حسن انوری, احمد معین الدینی, دکتر فاطمه معین الدینی, حافظ, نقد شعر, شعر فارسی, نقد ادبی, شعر عرفانی, کتاب کلک خیال انگیز

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html