کتاب کلنگهای زود پرواز فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب رمان انتشارات اندیشمند

کلنگ های زود پرواز

نویسنده: چنگیز آیتماتف
مترجم: محمدرضا رستمی
ناشر: اندیشمند
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 144
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ: 2

کمیاب  - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

زمان جنگ روسیه مردان به جبهه رفته اند، و پشت جبهه بچه ها را برای شخم زدن زمین و نگهداری اسب ها به کار گرفته اند. یکی از بچه ها به نام سلطان مرات کارها را به عهده می گیرد، تا اینکه روزی اسب دزدان اسبهای آنها را می برند. او به دنبالشان می رود و در راه دزدها به اسب او شلیک می کنند و اسب می میرد. گرگی برای خوردن او می آید اما سلطان مرات اجازه نمی دهد گرگ به او نزدیک شود....

چنگیز آیتماتف» شخصیتی است که مسیر ادبیات شوروی را تغییر داد و با تالیف آثاری ماندگار، تحولی عظیم در ادبیات این کشور ایجاد کرد ، او موضوعات و مشکلات عملی کردن سوسیالیسم در جمهوری‌های آسیایی شوروی سابق را نیز در آثارش به نقد می‌‌کشد و به معرفی اسطوره‌ها و افسانه‌هایی می‌‌پردازد که همچون نیرویی مذهبی یا سیاسی، برای ایدئولوژی مارکسیسم ایجاد دردسر می‌کند. در داستان معروفش، جمیله، دختر قرقیزی جوانی است که علیه اخلاق و فرهنگ سنتی به مبارزه می‌‌پردازد. در داستان گلزری، بر اساس خوش‌بینی رئالیسم سوسیالیستی، خواننده باید با «آخر خوش شاهنامه» روبه‌رو شود.

در هر حال این فعالیت‌های ادبی آیتماتف بود که موجب شهرتش شد؛ آن‌ هم به‌ عنوان یکی از برجسته‌ترین نویسندگان غیر‌روسِ روسی‌‌زبان. نخستین نوشته‌های او تصویری از آینده‌ای جادوئی بود. چشم‌اندازها و شیوه زندگی روستایی جامعه سنتی قرقیزستان به‌صورت فیلم درآمدند و تبدیل به آثار کلاسیک سینمای قرقیزستان شدند. آیتماتف نخستین نویسنده‌ی قرقیز بود که درک فرهنگ مردمی ‌‌و سنتی قرقیزستان را تا سطح تحلیل‌های روان‌شناختی ارتقا داد. 

قهرمانان آثار آیتماتف مردم عادی شوروی هستند؛ مردمی که به آینده‌ی روشنی که با کار و تلاش خود می‌سازند باوری استوتر دارند؛ افرادی پاک و صادق، با قلبی گشوده برای تمامی خوبی‌های دنیا؛ انسان‌هایی پاسخ‌گو و تعالی‌جو، با رفتار و گفتاری بی‌ریا در روابطشان با دیگر انسان‌ها... . قهرمانان داستان‌ها بسیار زنده هستند و گویی گفتار صریح و بی‌آلایش آنان است که سبک نگارش را پراحساس، کمی متعالی، پرتنش، صادقانه و گاه اعتراف‌گونه می‌سازد.

آیتماتف از همان ابتدای راه، نویسنده‌ای بود که مسائل بغرنج هستی را مطرح می‌کرد و وضع تاسف‌بار انسان‌های قوی، پاک و صادق را در مقابله با دشمنانی به همان اندازه توانمند به تصویرمی‌کشید. این دشمنان کسانی نیستند جز محافظان و پیروان رسوم و اندیشه‌های کهن؛ افرادی خونخوار، قدرت‌طلب و بورکرات‌هایی پولادین.

آیتماتف با این‌که می‌کوشد به نهانی‌ترین اسرار هستی نقب بزند، اما از طرح مسائل و مشکلات سده‌ی بیستم نیز دریغ نمی‌ورزد. او همواره به وقایعی چشم دارد که به گستردگی کره زمین است. اگر در داستان «نخستین آموزگار» بیشتر به زندگی، فرهنگ و احساس مردم قرقیزستان توجه می‌کند، در «روزی به درازای یک قرن» خود را شهروند تمام کره زمین معرفی می‌کند.

عناصر فولکلوریک نیز در آثار او تقویت می‌شود؛ به‌گونه‌ای که اگر در آثار اولیه بیشتر از ترانه‌های مردمی استفاده می‌کند، در آثار متأخرتر، به‌گونه‌‌ای گسترده‌تر و آزادتر افسانه‌های مردمی را در تار و پود داستان‌ها می‌تند.

او به خاطر علاقه‌ای که به ایده‌های عظیم جهانی دارد، در عرصه‌های غیرادبی نیز در برنامه‌های بزرگ شرکت می‌جوید و گاه خود سازنده‌ی چنین برنامه‌هایی است؛ برای مثال در سال ۱۹۸۳ همراه چند تن دیگر، به آندرپف،که در آن زمان دبیر اول حزب کمونیست شوروی بود، پیشنهاد تأسیس کمیته‌ی هزاره سوم را ارائه داد. این پیشنهاد از طرف آندرپف پذیرفته شد. آیتماتف نیز به‌تدریج تشکل‌های پیشرو جهان را جذب کرد و در سال ۱۹۸۶ همایش ایسیک‌کول را با حضور نمایندگان یونسکو، نویسندگان، نقاشان و آینده‌شناسان ترتیب داد. پرورش تفکر جدید جهانی برای جلوگیری از فجایع بزرگ و خانمان‌سوز نظامی، زیست‌محیطی و اقتصادی، مهم‌ترین زمینه کاری این همایش بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کلنگهای زود پرواز

  • ناشر: اندیشمند
  • کد کتاب: 87685 - 77/3
  • موجودی: در انبار
  • 150,000ریال

برچسب ها: چنگیز آیتماتف, محمدرضا رستمی, داستان های روسی, داستان های قرقیزی, قرقیزستان, رئالیسم مارکسیستی, کتاب کلنگهای زود پرواز, کلنگ های زود پرواز