کتاب کلاغ آخر از همه می رسد  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب داستان کوتاه - نمایشنامه انتشارات کتاب خورشید

کلاغ آخر از همه می رسد

نویسنده: ایتالو کالوینو
مترجم: رضا قیصریه - مژگان مهرگان - اعظم رسولی
ناشر: کتاب خورشید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 252
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

ما می گوییم کلاغ به خانه اش نرسید! و او می گوید کلاغ رسید گرچه آخر از همه ... و این نام یکی از اثرگذارترین داستان های این کتاب است. این یکی هم مثل بعضی های دیگر از جنگ می گوید با زبان خاص خود کالوینو. روایت های جنگ را انگار هرچقدر هم بدانیم باز با دیدگاه های مختلف آدم ها حرف های تازه ای در آن پیدا خواهیم کرد.

و داستان هائی هم که از جنگ نیست گاه به نظر بسیار پیش پا افتاده می رسد فقط با خواندن آخرین پاراگراف است که به شکلی ناگهانی به فضای خاصی که او ترسیم کرده بود پرتاب می شویم. و این غیر منتظره بودن بسیار دوست داشتنی است.

چگونه می توان هم از مردم گریخت و هم از نزدیک با ایشان و برایشان زندگی کرد؟ چگونه می توان هم به زندگی آدمیان و قراردادهای دیرینه ی آن پشت پا زد و هم برای آنان و به کمک خودشان زندگی نو و نظم نوینی را جستجو کرد؟ بارون روندو به این پرسش ها پاسخ می گوید .

پاسخی نه با وعظ و نظریه پردازی که با خود زندگی اش. با شیوه ی زیستنش می آموزد که برای آدم همه چیز شدنی است تنها به این شرط که بخواهد و بهای آنرا بپردازد. بارون روندو از سنت های کهنه و قید های بی چون و چرای اجتماعی می گریزد و شیوه ای از زیستن را برای خود برمی گزیند که دیگر کوچکترین همانندی با زندگی مردمان ندارد.

زمین سفت و آشنای زیر پا را رها می کند و به زندگی در راه پیچاپیچ و لرزان بالای درختان می رود یعنی می توان گفت که دنیای دیگری را جایگاه خود می کند

اما نه که در برج عاج بنشیند. فاصله گرفتنش از زمین برای دوری جستن از مردم نیست. برعکس . پنداری در جستجوی میدان دید گسترده تری به میان شاخ و برگ درختان می رود تا همه چیز را بهتر و بیشتر ببیند تا بهتر بتواند به آنچه برایش شورش کرده عمل کند.

اولین چاپ از داستان‏ها در نوامبر ۱۹۵۸ و توسط انتشارات اینائودیِ تورینو منتشر شد. ساختار مجموعه را با تقسیم آن به چهار«کتاب» نظم بخشید و تقریباً تمامی داستان‏های مجموعه قبلی اش را نیز به آن اضافه کرد، کلاغ آخر از همه می رسد(۱۹۴۹)؛ سه زندگی‏نامه از شروع جنگ (۱۹۴۵)؛ ده داستان نخست از مارکووالدو؛ نه ماجرا از سری عشق‏های دشوار؛ سه رمان کوتاه که قبلاً در مجلات به چاپ رسیده بودند؛ و دیگر داستان‏های پراکنده‏ای که تا آن زمان در یک مجموعه گردآوری نشده بودند....

برای شصت ثانیه عقربه های سیاه ساعت های برقی شهر،قرص و محکم و همزمان،با خیزی کوتاه،خود را به سوی دقیقه بعد پرتاب میکنند.هوپ چشمان چهارگوش ساعت ها با ارقامی که بر روی آن ها در حرکت اند ناگهان پلک میزنند و شماره دیگری بر رویشان ظاهر میشود.هوپ....

ما وقتی آمدیم اینجا زندگی کنیم چیزی از مورچه‌ها نمی‌دانستیم. به نظرمان می‌رسید زندگی راحتی در پیش خواهیم داشت. آسمان و چمن‌زار سرزنده بودند؛ شاید هم به خاطر آنچه که در ذهن من و همسرم می‌گذشت سرزندگی‌ای بود اغراق‌آمیز؛ از کجا می‌توانستیم از جریان مورچه‌ها خبر داشته باشیم؟
خوب که فکرش را می‌کنم، انگار عمو آئوگوستو یک بار به آنها اشاره کرده و گفته بود: «اونجا حتما مورچه می‌بینین... ولی نه مثل مورچه‌های اینجا...»

 کلاغ آخر از همه میرسد جلد اول از مجموعه داستان های کوتاه ایتالو کالوینوست. 21 داستان تامل برانگیز و چند وجهی با خلاقیتی خاص که جوایز ادبی بسیاری مانند اشتات پرایس را برای خالق این آثار به ارمغان آورده است.

...لزومی ندارد درباره آثار خود چیزی بگوییم. بگذاریم خود سخن بگویند، همین و بس. باری ، واقعیت- که در اولین داستان های من این چنین ساده و به روز بود- رفته رفته به آهوی گریزپایی تبدیل می شود. اگر می خواستیم به اسکلت بندی آن دست یابم، باید آن قدر بسطش می دادم تا مبادا به افسانه و یا نمایشی موزیکال تبدیل شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کلاغ آخر از همه می رسد

  • 0ریال

برچسب ها: ایتالو کالوینو, رضا قیصریه, مژگان مهرگان, اعظم رسولی, داستان های ایتالیایی, داستان های کوتاه ایتالیایی, کتاب کلاغ آخر از همه می رسد