دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کلاغنامه از اسطوره تا واقعیت

کلاغنامه از اسطوره تا واقعیت

نویسنده: عباس صفاری
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 259
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 ~ 1386 - دوره چاپ: 2 ~ 1

 

مروری بر کتاب

 ... در افسانه بومیان آمریکا آمده است که کلاغ در اصل سفید و بسیار زیبا بوده است و حیوانات از تماشای او حظ می برده اند . شغال اما به او حسادت می ورزد و با حیله و نیرنگ رنگ سفیدش را سیاه می کند .

زیر آسمان خدا کم نیستند پرندگانی که کار و کردار ، یا شکل و شمایلشان مورد پسند ما که خود را گل سرسبد خلقت می پنداریم نیستند .از آن میان اما کلاغ بیش از هر پرنده ی دیگری مورد قضاوت قرار گرفته و در اکثر موارد با پرونده ای سیاهتر از سابق از دادگاه عدل خدایان یا آدمیان خارج شده است .

هیچ پرنده‌ای به اندازه‌ی کلاغ در شکل‌گیری اسطوره‌های خلقت نقش نداشته است. میتراییسم اگر اولین اسطوره‌ای نباشد که کلاغ در آن ظاهر شده است، بدون شک بهشت گم شده‌ی کلاغ محسوب می‌شود. کلاغ در میتراییسم، پیام‌آور برگزیده‌ی اهورامزداست و برخوردار از مقام و منزلتی که پس از آن در هیچ افسانه و اسطوره‌ای به او ارزانی نمی‌شود. مذاهبی که پس ازمیتراییسم آمده‌اند. اغلب وظیفه‌ی رساندن پیام را به فرشتگان که به شکل انسان بالدار مجسم شده‌اند می‌سپارند. کلاغ در شکل‌گیری اسطوره‌های بومیان آمریکای شمالی بیش‌ترین سهم را داشته است.

بعضی از قبایل آمریکا، کشف انسان اولیه را که در صدفی پنهان بوده است به کلاغ نسبت می‌دهند. در قبایل دیگر خسوف ماه را کار کلاغ می‌دانند. کلاغ گاهی سارق بی‌رحم ماه و ستارگان است و زمانی آفریننده‌ی دست و دل‌باز آن‌ها و معمولا برای نیل به اهدافش به هر حیله‌ای متوسل می‌شود. پس از جهان اسطوره‌ها رد کلاغ را باید در ادیان ابراهیمی جست و جو کرد. این‌جا کلاغ لکه‌ی پاک‌نشدنی و سیاهی است بر دامن سپیده‌دم خلقت و در کار گور و گورکنی معلم اول محسوب می‌شود.

در حکایات عامیانه و داستان‌های کودکان نیز، کلاغ به پرنده‌ی محبوب جادوگران تبدیل می‌شود. مطالب کتاب حاضر به نقش کلاغ در اسطوره‌ها، سروده‌های کلاسیک و مدرن درباره‌ی کلاغ و چند حکایت و داستان درباره‌ی کلاغ اختصاص یافته است.

فهرست

• شعر
• حکایت و داستان
• ترانه ، طنز و ادبیات کودکان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات