کلئوپاترا ؛ دو جلد در یک مجلد ؛ متن کامل

کلئوپاترا

نویسنده: کالین فالکنر
مترجم: جواد سید اشرف
ناشر: زرین - نگارستان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 924
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: ~ 1389 1386 - دوره چاپ: 6 ~4

 

مروری بر کتاب

این پدرش بطلمیوس دوازدهم بود؛ بطلمیوس نی نواز، بطلمیوس حرامزاده. روزی که مرد، دخترش را در تاریکی مطلق تنها گذاشت. هنوز نفس آخر را نکشیده بود که دخترش صدای خزش بدن سرد افعی ها را شنید و نیش زهر دارشان را دید. در کنار بستر مرگ پدر ایستاد و به چهره اش نگریست.چشمهایش بسته بود و بر گوشه لبش لبخند رضایت دیده می شد...

تمرکز قدرت و فساد منجر به بروز شورش‌هایی در سرزمین مصر و از دست رفتن قبرس و برقه شد و بدین ترتیب حکومت بطلمیوس دوازدهم به یکی از فاجعه‌بارترین ادوار حکومت خاندان بطالسه مبدل گشت.هنگامی که بطلمیوس به همراه کلئوپاترا به روم سفر کرده بود، کلئوپاترای ششم تریفائنا از فرصت استفاده کرد و تخت و تاج سلطنتی را غصب کرد اما تنها اندکی بعد در شرایطی مشکوک مرد.

اگرچه منابع تاریخی در این باره سکوت کرده‌اند اما باور عمومی بر این است که خواهرش، برنیس چهارم، او را مسموم کرد تا خودش به‌تنهایی حکمرانی کند.فارغ از دلیل مرگ کلئوپاترای ششم، برنیس چهارم تا زمان بازگشت بطلمیوس دوازدهم در سال ۵۵ پیش از میلاد بر تخت سلطنت نشست. بطلمیوس دوازدهم به کمک اولوس گابینیوس، ژنرال رومی، اسکندریه را تصرف کرد و باز پس گرفت.

برنیس زندانی و اندکی بعد اعدام شد و آنطور که گفته می‌شود سرش به فرمان پدر به دربار سلطنتی فرستاده شد. در این زمان کلئوپاترا که چهارده سال سن داشت، به عنوان نایب‌السلطنه و قائم مقام پدرش منصوب شد گرچه احتمالاً قدرت او به‌شدت محدود بوده‌است.

دو هزار سال است که نمایشنامه ها ، اشعار ، فیلمها ، رمانها ، کلئوپاترا را زنی جاه طلب نشان داده اند که از زیبایی خود برای اغوای مردانی نیرومند همچون جولیوس سزار و مارک آنتونی استفاده کرد تا بر قدرت و ثروت خود بیفزاید ؛ اما آیا کلئوپاترای واقعی چنین بوده یا مورخان مرد سعی در مخدوش کردن چهره واقعی او داشتند؟

این کتاب سعی دارد چهره واقعی این ملکه باهوش را که سعی داشت قدرت از دست رفته را به مصر باز گرداند ، آشکار کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کلئوپاترا ؛ دو جلد در یک مجلد ؛ متن کامل

  • ناشر: زرین
  • کد کتاب: 99287 - 89/5
  • موجودی: در انبار
  • 900,000ریال
  • 730,000ریال

برچسب ها: کالین فالکنر, جواد سید اشرف, داستان های مصری, داستان های انگلیسی, رمان تاریخی, داستان های تاریخی, مصر باستان, کتاب کلئوپاترا