دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کشور من و جهان

کشور من و جهان
درحال حاضر موجود نمی باشد

کشور من و جهان

نویسنده: آندره ساخاروف
مترجم: ابوالفضل خدابخش
ناشر: آبان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 125
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

کتابی در مورد زندگی نویسنده که در آن به بررسی وضع زندگی خود در روسیه و اکتشافات خود در مورد بمب‌های هسته‌ای پرداخته است. آندره دیمیترویچ ساخاروف؛‏ فیزیکدان هسته ‌ای درشوروی که پدر بمب هسته‌ای این کشور لقب گرفته‌است.

او در ۲۱ ماه مه ۱۹۲۱ در شهر مسکو بدنیا آمد. دوران کودکی او با دوران استقرار رژیم کمونیستی همزمان بود. او دوران تحصیلی سختی را نظر اقتصاد گذارند، اما توانست قبل از پایان تحصیل در استخراج فلزات صنایع دفاعی در یک کارخانه مهمات سازی شغلی بیابد.

او به تئوری‌های فیزیک علاقه داشت و سر انجام در همین رشته هم فارغ‌التحصیل شد. پس از بمباران اتمی هیروشیما توسط آمریکا، هیاتی از طرف دولت روسیه موظف به مطالعه در این زمینه شدند. این تحقیقات با ابتکارات ساخاروف منجر به اختراع اولین بمب هیدروژنی در سال ۱۹۵۲ گردید.

او زمانی که به امکان کاربرد و قدرت تخریب بمب‌های هیدروژنی پی برد به مخالفت برخاست و به یک مخالف تبدیل شد. این مخالفت تا آخر عمر با وی همراه بود. او به خاطر فعالیت‌هایش برنده صلح نوبل سال ۱۹۷۵ شد.ساخاروف در سال ۱۹۶۷ نامه‌ای سرگشاده به لئونید برژنف رهبر وقت شوروی نوشت و در آن به افزایش زندانیان سیاسی و نقض حقوق بشر اعتراض کرد.او به خاطر اعترضات خود به شهر گورکی در ۴۰۰ کیلومتری مسکو تبعید شد، و پس از ۱۰ سال در ۲۱ دسامبر ۱۹۸۶ از زندان آزاد شد.

آزدای وی را شخص میخاییل گورباچف با تلفن به وی اعلام کرد او عاقبت در ۱۴ دسامبر ۱۹۸۹ در سن ۶۸ سالگی بر اثر حمله قلبی در گذشت . ساخاروف به عنوان قهرمان دموکراسی و حقوق بشر در شوروی شناخته می‌شود.

جوایزی که این کتاب برنده شده است

صلح نوبل 1975

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات