دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کشف المحجوب

کشف المحجوب

نویسنده: ابویعقوب سجستانی
مقدمه : هانری کوربن
ناشر: انجمن ایرانشناسی فرانسه در ایران - طهوری
زبان کتاب: فارسی - فرانسه
تعداد صفحه: 140
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 2 

کمیاب  - کیفیت :  درحد نو _ نو
 

مروری بر کتاب 
 

کهن ترین کتاب نثر پارسی دری ؛ رساله ایست درباره آیین اسماعیلی از قرن چهارم هجری با مقدمه هنری کربن بزبان فرانسه

کشف المحجوب نخستین کتابی است که در تصوف و به زبان فارسی نوشته شده است. پیش از آن، چنانکه گفته ‏ایم،مؤلفان بزرگ و معروف صوفیه، مانند ابو نصر سراج طوسی، ابو طالب مکی، ابو بکر کلابادی و ابولقاسم قشیری‏ کتابهایی نوشته بودند. آیا هجویری بر آن بود که با استفاده از کارهای پیشروان خود، طرح جامعی از نظام تصوف‏ عرضه کند و مجموعه عناصری را که برای خواننده خود لازم می‏دید طرح و شرح کند.

پیش از هجویری حکیم ترمذی، کلابادی، خرگوشی، قشیری و دیگران درباره ولایت، غیبت و حضور، جمع و تفرقه،رضا و جز آنها سخن گفته اند و از مشایخ صوفیه نیز در تبیین طریقت و توضیح اصول پذیرفته آنها اقوال فراوانی نقل‏ شده است، چنانکه بنیاد سخن اعتقادی آنان و عرضه و ارزیابی بالنسبه همه جانبه آرای مختلف، بی تردید از تازه‏ های ‏کار هجویری و از ارزشهای مسلم کشف المحجوب است.

نیکلسن در مقدمه خود بر ترجمه کشف المحجوب می‏گوید: به نظر می‏رسد، تنها یکی از فرقه هایی که هجویری نام‏ می‏برد، یعنی ملامتیه در آثار صوفیه پیش از او، انعکاس داشته است و اشاراتی که در کتب ادوار بعد، مانند تذکره ‏اولیاء، به فرق دیگر شده است، احتمالا از کار اوست.

سؤالی که در اینجا ممکن است، پیش آید این است که آیا این‏ فرقه‏ ها در واقع وجود خارجی داشته ‏اند، با در نتیجه اشتیاق هجویری به تدوین و تنظیم مکتب تصوف ساخته‏ شده ‏اند؟ در حال حاضر دلایل کافی بر صحت فرض اخیر نیست و نمی‏توان تصور کرد که هجویری آنچه را که خود غیرواقعی می‏دانسته است با عبارات دقیقی گزارش کند، اما به هر حال این احتمال هست که او در بیان تعالیم خاصی که به‏ هر یک از مؤسسان فرق نسبت می‏ دهد، دیدگاه خود را هم گفته و با آن در آمیخته باشد.کشف المحجوب در ادب فارسی نام دو کتاب مهم و مشهور است که یکی نوشته ابو یعقوب سجستانی است و دیگری (همین کتاب) نوشته ابو عثمان هجویری.

کشف المحجوب هجویری تالیفی به فارسی و در عرفان است. هجویری ( ؟ ـ 470ق.) این اثر را در پاسخ به پرسش های دوستی درباره طریقت تصوف و کیفیت مقامات و معاملات آن نوشته است. تاثیر کتاب هایی چون اللمع و رساله قشیریه و طبقات سلهمی در این کتاب نشان می دهد هجویری آن آثـار را دیده بوده است و گویا می‌خواسته است که دایره المعارفی از معارف صوفیه تدوین کند. بعضی این کتاب را قدیم ترین اثر منظم و مضبوط در اصول تصوف می دانند. سرگذشت شماری از مشایخ، معرفی فرقه های صوفیه و آداب ایشان، مباحث سماع و بیان چندی از اصطلاحات عرفانی در شمار مهم ترین مسائل کتاب است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات