کشف الابیات مثنوی معنوی

کشف الابیات مثنوی معنوی

نویسنده: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی) , حسام الدین حسن چلبی,توفیق ه. سبحانی
ناشر: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان چاپ و انتشارات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 544
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : درحد نو


مروری بر کتاب 

مثنوی، مشهور به مثنوی معنوی ، نام کتاب شعری از مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شاعر و صوفی ایرانی است. این کتاب از ۲۶٬۰۰۰ بیت و ۶ دفتر تشکیل شده و یکی از برترین کتاب‌های ادبیات عرفانی کهن فارسی و حکمت پارسی پس از اسلام است.

این کتاب در قالب شعری مثنوی سروده شده‌است؛ که در واقع عنوان کتاب نیز می‌باشد. اگر چه قبل از مولوی، شاعران دیگری مانند سنائی و عطار هم از قالب شعری مثنوی استفاده کرده بودند ولی مثنوی مولوی از سطح ادبی بالاتر برخوردار است.

در این کتاب ۴۲۴ داستان پی‌درپی به شیوهٔ تمثیل داستان سختی‌های انسان در راه رسیدن به خدا را بیان می‌کند. چند بیت نخست دفتر اول مثنوی معنوی به نی‌نامه شهرت دارد و چکیده‌ای از مفهوم ۶ دفتر است.این کتاب به درخواست شاگرد مولوی، حسام الدین حسن چلبی، در سالهای ۶۶۲ تا ۶۷۲ هجری/۱۲۶۰ میلادی تألیف شد. عنوان کتاب، مثنوی، در واقع نوعی از ساختار شعری است که در این کتاب استفاده می‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کشف الابیات مثنوی معنوی

  • 350,000ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), حسام الدین حسن چلبی, توفیق ه. سبحانی, اشعار عرفانی, شعر فارسی, نقد شعر, عرفان اسلامی, مثنوی معنوی, شعر عرفانی, مولوی, کتاب کشف الابیات مثنوی معنوی