کتاب کشف الابیات شاهنامه فردوسی ؛ دو جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات انجمن آثار و مفاخر ایران

کشف الابیات شاهنامه فردوسی 

نویسنده: محمد دبیر سیاقی
ناشر: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 950
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1350 ~ 1348 دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : جلد دوم در حد نو - جلد اول عطف کتاب آبخوردگی دارد.

 

مروری بر کتاب

این کشف الابیات براساس شاهنامه تصحیح((ترنر ماکان)) و مطابق علایم قراردادی ((فریتس ولف)) (پژوهنده آلمانی ک فهرستی از لغات شاهنامه فراهم آورده است) تدوین شده است .در کشف الابیات حاضر, نیمی از نخستین ابیات شاهنامه متناسب با تقسیمات پنجاه گانه سلطنت شاهان و شماره‌گذاری آن, فراهم آمده است.

اشعار فردوسی یک هدف و طرح خاص دارد که آن را از دیگر شاعران متمایز ساخته است. او همواره در شاهنامه وحدت زمان و مکان و عمل را سرلوحه کار قرار داد تا آن حد که حتی کوچک‌ترین خللی در شاهنامه وجود ندارد و او سرسوزنی از نظم خاص خودش تخطی نکرده است.

درباره والایی مقام شاعری و هنر سخنوری استاد بزرگمقدار فردوسی طوسی سخن شناسان ادیب و باریک اندیشان موی‌شکاف سخن بسیار گفته اند و دفترها پرداخته؛ اما وصف سخن و سخندانی او را از هر دهان که می شنویم نامکرر است و بیان ارجمندی کتاب وی، آن سند لیاقت زبان فارسی، نیز در هر دفتر نامکرر افتاده است. 
سبب آن است که زنده کننده زبان فارسی خود چنین بوده است: مایه‌ور از ذوقی سرشار و خیالی پردامنه و زبانی گشاده و دیدی فراخ و طبعی لطیف و دلی عشقِ مردم‌پیشه و خویی نرم و اعتقادی استوار و واقف به نتایج کار خود؛ یعنی زنده کردن عجم به پارسی کتاب خویش. زنده کردن تاریخِ عجم، زبان عجم، بزرگمنشی و ازادگی پارسی. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کشف الابیات شاهنامه فردوسی ؛ دو جلدی

  • 1,000,000ریال

برچسب ها: حکیم ابوالقاسم فردوسی, محمد دبیر سیاقی, شعر فارسی, افسانه ها, شاهنامه, شعر حماسی, اساطیر ایران, فردوسی, شعر فارسی, کتاب کشف الابیات شاهنامه فردوسی ؛ دو جلدی