کتاب کریولانوس فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب داستان کوتاه - نمایشنامه انتشارات آگاه

کریولانوس 

نویسنده: برتولت برشت
مترجم : مهدی تقوی

ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 176
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب

نمایشنامه ای بر اساس رمان شكسپير

این اثری جالب رزم آور و هیجان‌ انگیز از دلاور تبعید شده ی جنگ روم می باشد که با بدخواهان و مخالفانش هم‌ عهد شده تا از افراد شهر خویش انتقام گیرد. نمايش سرشار از كشمكش و تعارض است و به دليل آن كه راه حل هاي ساده اي پيشنهاد نمي دهد، موجب ناراحتي مي شود و به اين طريق تجربه ي دست اولي از ديالكتيك كاركردن از طريق تضادها را ارائه مي دهد...

به عقيده ي برشت نمايشنامه هاي شكسپير "به خوبي رئاليستي" هستند . صحنه ي شروع نشان مي دهد كه براي مردم عادي، متحد شدن چقدر سخت است و در كنار چيزهاي ديگر به ما مي آموزد كه طبقات تحت ستم با خطر جنگ در موقعيتي قوي تر قرار مي گيرند و با وقوع جنگ تضعيف مي شوند. 

 تئاتر روایی برتولت برشت با استفاده از یک راوی در بطن نمایشنامه و متن های توصیفی خارج از دیالوگ و نیز چکیده ای از وقایع هر صحنه در آغاز پرده که با هدف زدودن هیجان در نزد تماشاگر صورت می گیرد، در صدد برانگیختن قوة تفکر تماشاگر است و او را به تقابل با آن چه که بر روی صحنه، نما یش داده میشود، وامیدارد. موضوعات نمایشنامه های برشت برگرفته از واقعیات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حاکم اند.

برشت تماشاگر خود را وارد دنیای تماشاگر حقیقی می کند و به چالش با آن فرا میخواند. نمایشنامه های برشت با آن چه که بر روی صحنه نمایش داده می شود و به گونه ای بیانگر و انعکاس شر ایط واقعی حاکم در جامعه است، موافق نیست، بنابر این با ید روند نما یشنامه تحرک لازم را در وی برای مقابله با شرایط اجتماعی حاکم ایجاد کند. هدف برشت نشان دادن یک رفتار اجتماع ی خاص، در یک محیط اجتماعی خاص است که با ید از دید تماشاگر به صورت انتقادی مورد توجه قرار گیرد. برشت خود میگوید: متن باید طنزآلود باشد...وظیفه طنز طرح و توصیف اخلاقیات است.متن نباید احساسی یا اخلاقی باشد بلکه بایداخلاقیات و احساسات را نشان دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کریولانوس

  • ناشر: آگاه
  • کد کتاب: 85881 - 111/7
  • موجودی: در انبار
  • 400,000ریال

برچسب ها: ویلیام شکسپیر, برتولت برشت, مهدی تقوی, نمایشنامه آلمانی, نمایشنامه انگلیسی, نمایشنامه, کتاب کریولانوس