کریم خان زند و زمان او

کریم خان زند و زمان او

نویسنده: پرویز رجبی
ناشر: سیمرغ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 310
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 2 

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو
 

مروری بر کتاب 

مصور - بررسی زندگی سیاسی و اجتماعی دوران زندیه و بویژه کریم خان

در یک دوره ی سقوط تقریباً دویست ساله، فقط حکومت کریم خان زند است که به ورشکستگی تاریخ ایران و ایرانیان رنگی دیگر می دهد و در آن وقفه ای ایجاد می کند.کریم خان توانست یک بار دیگر کشور از هم پاشیده را سامان داده و با برقراری نظم و امنیت به اقتصاد و بازرگانی جانی تازه بخشد.

در این تاریخچه کوشش شده است تا جایی که منابع اجازه می دهد جسته گریخته در حین شرح رویدادهای تاریخی و سپس در بخشی جداگانه، اندکی به اوضاع اجتماعی ایران نیز پرداخته شود.زیرا تاریخ اجتماعی و فرهنگی ایران پس از اسلام، در زمان کریم خان زند، به حکم جبر زمان، به طور رنگ باخته ای، آخرین مظاهر خود را نشان می دهد.

...کریم خان وى از طایفه زند بود که در اطراف ملایر سکنى داشتند و به امر نادرشاه به خراسان کوچانیده شدند. پس از مرگ نادر ایل زند مجدداً به سوى ملایر روى آوردند و رئیس آنان کریمخان و برادرش صادق خان بودند.

کریم خان در آنجا به راهزنى پرداخت و به تدریج تمام منطقه را متصرف شد و کارش بالا گرفت. وى پس از تصرف همدان قدرت عظیمى پید کرد و على مردان خان زند براى حمله به اصفهان با او عقد اتحاد بست. حاکم اصفهان ابوالفتح خان در اثر شجاعت کریمخان و برادرش اسکندر خان شکست خورد و ناچار با مهاجمین از در سازش در آمد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کریم خان زند و زمان او

  • ناشر: سیمرغ
  • کد کتاب: 87238- 107/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: پرویز رجبی, کریم خان زند, تاریخ زندیه, زندیه, تاریخ شاهان ایران, تاریخ سیاسی ایران, کتاب های نایاب, کتاب کریم خان زند و زمان او