کجا ممکن است پیدایش کنم

کجا ممکن است پیدایش کنم

نویسنده: هاروکی موراکامی
مترجم: بزرگمهر شرف الدین
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 166
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 ~ 1386 - دوره چاپ: 8 ~1


مروری بر کتاب

پنج داستان کوتاه

یک شاعر در بیست‌‌ و یک‌ سالگی می‌میرد، یک انقلابی یا یک ستاره‌ی راک در بیست‌وچهارسالگی. اما بعد از گذشتن از آن سن، فکر می‌کنی همه چیز روبه‌راه است. فکر می‌کنی توانسته‌ای از «منحنی مرگ انسان» بگذری و از تونل بیرون بیایی. حالا در یک بزرگراه شش بانده مستقیم به سوی مقصد خود در سفر هستی. چه بخواهی باشی، چه نخواهی.

موهایت را کوتاه می‌کنی؛ هر روز صبح صورتت را اصلاح می‌کنی، دیگر یک شاعر نیستی، یا یک انقلابی و یا یک ستاره‌ی راک. در باجه‌های تلفن از مستی بیهوش نمی‌شوی یا صدای «دورز» را ساعت چهار صبح بلند نمی‌کنی. در عوض، از شرکت دوستت بیمه عمر می‌خری، در بار هتل‌ها می‌نوشی و صورت‌حساب‌های دندان‌پزشکی را برای خدمات درمانی نگه‌می‌داری.

 من از خواهش متنفرم. خواستن همیشه من را افسرده می‌کند؛ مثل وقت‌هایی که کتابی را از کتابخانه برمی‌دارم. به محض اینکه شروع به خواندن می‌کنم، تنها چیزی که می‌توانم به آن فکر کنم این است که کتاب کی تمام می‌شود.

- مطمئن نیستم فرق این دو را بدانم، فرق نگاه کردن به هوا و فکر کردن را. ما همیشه فکر می‌کنیم مگر نه؟ نه اینکه زندگی کنیم تا فکر کنیم، اما برعکسش همیشه هم درست نیست، که ما فکر می‌کنیم تا زندگی کنیم. من برخلاف دکارت معتقدم که ما گاهی فکر می‌کنیم تا نباشیم. خیره شدن به هوا شاید، ناخواسته، تاثیر عکس داشته باشد.

- زندگی روزمره ما تنها اندکی فراتر از انبوه واکنش‌های بی‌معنا و بی‌اهمیت حرکتی‌مان است.
-گاه معناداراترین چیزها از دل بی‌تکلف‌ترین آغازها بیرون آمده‌اند.
- او مجبور نشد ترک تحصیل کند. حتی آن اندازه پول هم احتیاج نداشت. دخترها این طورند. چیزهای اطرافشان را وحشتناک‌تر از آن چه هست می‌بینند.

هاروکی موراکامی (متولد 1949‌ توکیو) بی‌گمان یکی از نامدارترین نویسندگان معاصر آسیا و ژاپن است.«کجا ممکن است پیدایش کنم» منتخبی از داستان‌های کوتاه این نویسنده ژاپنی است. موراکامی چنان که خود اعتراف کرده است، تحت تاثیر رئالیسم یقه چرک‌های دهه هفتاد امریکا و بخصوص ریموند کارور است. او خود گفته است تاثیر داستان‌های کارور بر او مانند رعد و برق بوده است و به همین حساب او را باید ادامه دهنده مینیمالیسم کاروری امریکا دانست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کجا ممکن است پیدایش کنم

  • ناشر: چشمه
  • کد کتاب: 83069 - 203/5
  • موجودی: در انبار
  • 210,000ریال
  • 165,000ریال

برچسب ها: هاروکی موراکامی, بزرگمهر شرف الدین, داستان های ژاپنی, داستان های کوتاه ژاپنی, داستان های کوتاه, کتاب کجا ممکن است پیدایش کنم