منو
سبد خرید

کتاب گیلان ؛ سه جلدی

کتاب گیلان ؛ سه جلدی
موجود نمی باشد
کتاب گیلان ؛ سه جلدی
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 72573 - 9/0
  • وزن: 4.00kg
  • UPC: 400

کتاب گیلان

نویسنده: ابراهیم اصلاح عربانی
ناشر: گروه پژوهشگران ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2380
اندازه کتاب: رحلی گالینگور - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 3 

 

مروری بر کتاب 

مصور رنگی 

مطالب کتاب حاوی اطلاعات کامل، تفصیلی، آماری و همه‌جانبه‌ای است درباره گیلان که با تصاویر رنگی و سیاه و سفید از جلوه‌های مختلف طبیعی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و تاریخی استان، همچنین جدول‌های آماری، نقشه‌ها و نمودارهای متعدد همراه شده، در مجموع شناختی جامع از این استان به دست می‌دهد.

این مجموعه که توسط "گروه پژوهشگران ایران " متشکل از گروهی از نویسندگان و متخصصان ـ به ویژه در زمینه شاخه‌های مختلف جغرافیا ـ تهیه شده است

در دوره اشکانیان تقسیم بندی کشوری سلوکیان جای خود را به خود تقسیم بندی جدیدی داد
. در مورد این تقسیم بندی«ایرانشهر» نشریه یونسکو می نویسد: « در عهد اشکانیان در قلمرو سلطنت آنان دو نوع ایالت وجود داشت: یکی ایالاتی که اطاعت از سلاطین داخلی داشتند و از شاهنشاه اشکانی رسماً تبعیت می کردند، دیگر ایالاتی که مستقیماً تابع حکومت مرکزی شاهنشاه اشک بودندو برای هر یک از آنها از طرف شاهنشاهان اشکانی فرمانروا معین می گردید. عده این گونه ایالات تابعه 18 ایالت بود.»

تردید نمی توان داشت که گیلان جزو ایالاتی بوده که از پادشاهان داخلی خود پیروی می کرده و تابع حکومت مرکزی شاهنشاه اشک نبوده است. به عبارت دیگر در شمار 18 ایالت تابعه اشکانیان قرارنداشته است.

کشور پهناور و کهنسال ایران را با کوه ها، دشت ها، جنگلها، رودها و بیابانهای وسیع، با آب و هواهای متنوع و متفاوت، با مردمانی از نژادها و با گویش ها، باورها و آداب و رسوم گوناگون به آسانی نمی توان شناخت.

پژوهشها و مطالعات عمیقی در جای جای این سرزمین جادویی لازم است تا بتوان با ویژگیهای پر رمز و راز آن آشنایی یافت. سرزمین شاداب و خوشبخت گیلان نیز ناچار تولدی داشته و پس از تولد زندگانی را با تمام ماجراهای آن آغاز کرده است.

پیدایش گیلان در نهایت به زمانی باز می گردد که دریاها پدید آمدند، زمانی که آبهای باران دره های عمیق را تبدیل به دریاها کردندو در رطوبت آب دریاها، درختها و گیاهان و جنگلها با شادابی و خرمی پای به عرصه وجود گذاشتند و ...

زمانی «گیله مرد» خودکفا بود؛ نیازهای خود را خودآسان از طبیعت برآورده می کرد؛ دست در آب می کرد؛ ماهی می گرفت؛ تیر به هوا می انداخت؛ مرغابی می زد و چوب به زمین می کاشت که رخت بیاویزد، سبز می شد و بار می داد. بنیان اقتصاد گیلان کشاورزی است.

ولی کشاورزی چون نسبت به صنعت تخصص کمتر و تقسیم کار کمتر دارد بازدهی چندان ندارد.خاصه که در ایران، کشاورزی اساساً سودآورنیست: واحدهای بهره برداری خانوادگی هستند، زمینها و مالکیتها کوچک اند و توسط واحدهای اقتصادی کوچک خانوادگی بهره برداریب می شوند.

اما گیلان فقط چای و توتون و ابریشم و کشاورزی ندارد؛ صنعت و معدن هم دارد. صنایع دستی دارد، کانونهای گیلان گردی و استراحتگاهی دارد .

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب