كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
کتاب کوچه ،  یازده جلدی ، الف تا ج

کتاب کوچه

نویسنده: احمد شاملو 
به کوشش: آیدا سرکیسیان
ناشر: مازیار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 6100
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

موضوعات کتاب کوچه؛ امثال‌وحکم، تمثیلات، باورهای کوچه، چیستان، خواب‌گزاری، اذکار و اوراد، دوا و درمان، قصه و متل، احکام، بازی و ترانه، تصنیف، زبان پیچک، سوگند و ماشین‌نوشته (ادبیات کامیونی یا جاده‌ای) است.

کتاب کوچه دانشنامه‌ی فولکلور زبان فاسی است که توسط احمد شاملو و با همکاری آیدا سرکیسیان، که در چندین جلد تدوین شده‌است. و تا پایان حرف «ج» منتشر شده است.این دایره‌المعارف شامل دسته بندی‌هایی همچون امثال و حکم، بازی و ترانه، باورهای توده، ترکیبات دیگر، تعبیرات مصدری، ترکیبات جمله‌ای و شبه جمله‌ای، نفرین‌ها و دعاها، خوابگزاری‌ها، چیستان‌ها و … می‌باشد.

چند دهه از عمر احمد شاملو صرف گردآوری و تدوین این کتاب گردید و چهارده جلد از آن در زمان حیات وی به چاپ رسید. بعد از شاملو، سرپرستی این مجموعه بر عهدهٔ همسرش آیدا سرکیسیان قرار گرفت و سیاوش شاملو فرزند احمد شاملو در یک مصاحبه در سال ۱۳۸۵ گفته بود که شاهد ادامهٔ چاپ کتاب کوچه خواهیم بود...

« زنده‌‌یاد فضل‌‌اللّه‌ صبحی مهتدی در این باب که چرا روباه را به لقب آشیخ مفتخر کرده‌‌اند حکایتی آورده که نقل می‌‌شود:

یکی بود یکی نبود. روباهی بود زبر و زرنگ که نزدیک چناری لانه داشت. بالای درخت چنار هم لک‌لکی برای خودش آشیانه درست کرده بود. هر روز صبح که روباه از لانه‌‌اش بیرون می‌‌آمد نگاهی به بالای درخت می‌‌کرد و سلامی به لک‌‌لک می‌‌داد و با خودش می‌‌گفت: روزی روزگاری این لک‌‌لک صاحب بچه می‌‌شود و اگر ما یک وقت شکاری گیرمان نیامد بچه لک‌‌لک را شکار می‌‌کنیم. پس باید از حالا بنای دوستی با این لک‌‌لک بگذارم.
اما وقتی فهمید که لک‌‌لک نر است از دوستی با او پشیمان شد اما دیگر چاره‌‌ای نبود.
یک روز لک‌‌لک به روباه گفت:
ـ خوب نیست که ما همسایه باشیم و نان و نمک هم را نچشیده باشیم. یک روز مرا سر سفره‌‌ات صدا بزن و ...»

فهرست

جلد اول : حرف آ
جلد دوم : حرف الف دفتر اول
جلد سوم : حرف الف دفتر دوم
جلد چهارم : حرف ب دفتر اول
جلد پنجم : حرف ب دفتر دوم
جلد ششم : حرف ب دفتر سوم
جلد هفتم : حرف پ دفتر اول
جلد هشتم : حرف پ دفتر دوم
جلد نهم : حرف ت دفتر اول

جلد دهم : حرف ت دفتر دوم و حرف ث
جلد یاردهم : حرف ج

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب کوچه ، یازده جلدی ، الف تا ج

  • ناشر: مازیار
  • کد کتاب: 114570 - 24/0
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 14,000,000ریال

برچسب ها: احمد شاملو, آیدا سرکیسیان, فرهنگ توده, فولکلور, داستان های عامیانه, فولکلور زبان فاسی, ضرب المثل, امثال, امثال و حکم, ادبیات ایران, تاریخ ادبیات ایران, کتاب کتاب کوچه