دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کتاب سیاه ؛ دو جلدی ؛ زرکوب

کتاب سیاه

نویسنده: حسین مکی
ناشر: انتشارات نو - امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1463
اندازه کتاب: وزیری زرکوب - سال انتشار: 1364 _ 1356 - دوره چاپ: 2 _ 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب 

جلد اول و دوم

شامل مذاکرات کمیسیون مخصوص نفت به انضمام اسناد محرمانه از پرونده نفت و بسیاری از مطالب دیگر مربوط به نفت

نفت و جریانات مربوط به آن در کشور ما سابقه ای ممتد و طولانی دارد و اگر بنا باشد که از سوابق آن ذکری به میان آید باید لااقل نیم قرن به عقب برگردیم وتمام اوضاع و احوال و جریانات سیاسی را که در طول نیم قرن بر کشور ما گذشته است از نظر بگذرانیم...حسین مکی (۱۳۷۸-۱۲۹۰) روزنامه‌نگار و سیاست‌مرد و چند دوره نماینده مجلس ایران از جمله نماینده اول تهران دردوره شانزدهم .

حسین مکی در زمره معترضان انتخابات دوره ۱۶ مجلس به همراه دکتر مصدق و جمعی از مدیران جراید در کاخ شاه متحصن گردید، همچنین به عنوان مخبر کمیسیون نفت در همین دوره انتخاب شد و در سال ۱۳۲۸ به جبهه ملی پیوست و با سمت دبیر آن حزب در ملی شدن صنعت نفت فعالیت کرد.

در دولت دکتر مصدق به عنوان یکی از اعضای هیئت خلع ید، از شرکت سابق نفت برگزیده شد و برای تحقق این امر عازم خوزستان شد و پس از سه ماه مسئولیت امور عمرانی خوزستان را بر عهده گرفت و در ۱۳۳۰ همه تابلوهای شرکت نفت ایران و انگلیس را پایین آورد و پیام تشکری از دکتر مصدق و نیز آیت‌الله کاشانی دریافت کرد.وی در همین هیئت برای دستیابی به اهداف نهضت ملی به خارج از کشور رفت.

او در شمار افرادی بود که تهدید به جلوگیری از صادرات نفت ایران کرد و به همین علت روزنامه‌ها به او لقب "سرباز فداکار وطن" دادند.مکی در دوره ۱۷ مجلس شورای ملی نیز به عنوان نماینده اول از تهران انتخاب شد. در ۱۳۳۱ از سوی دکتر مصدق به عنوان مشاور انتخاب گردید تا برای دفاع از حقوق مشروع کشور با وی همکاری و تشریک مساعی نماید که البته به علت بروز اختلافاتی، وی از این کار امتناع ورزید.


فهرست

جلد اول - از قرارداد الحاقی تا رد آن
جلد دوم- ملی کردن صنعت نفت و قوانین آن

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات