منو
سبد خرید

کتاب درمانی

کتاب درمانی
کتاب درمانی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 143638 - 78/5
  • وزن: 0.30kg
280,000 ریال

کتاب درمانی

نویسنده: مصطفی تبریزی
ناشر: فراروان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 256
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

روان درمانی با استفاده از فن کتاب خواندن

هدف کتاب درمانی، استفاده از فن کتاب خواندن برای راهنمایی فرد و گروه است. این راهنمایی خود، خدمات مشاوره ای، روان درمانی، رشد شخصیت، بلوغ هیجانی و... را در بر می گیرد.کتاب درمانی اگرچه یک فن درسی نیست، اما براساس آگاهی خواننده از فرایند پویایی که در درون وی رخ می دهد پی ریزی شده است.ازاین فن می توان به طور مستقل برای امر درمان استفاده کرد، یا از آن به عنوان یک کار کمکی، در سایر فنون روان درمانی بهره گرفت.

کتاب درمانی یک واژه قدیمی است. مفهوم اساسی کتاب درمانی، بازپروری از راه خواندن است. فکر کتاب درمانی از آن جا بر می خیزد که انسان به تعیین هویت با دیگران از راه ادبیات و هنر علاقمند است. کتاب درمانی تعامل بین خواننده و ادبیات است. در روش درمان با کتاب، مطالب خواندنی که در اختیار خواننده قرار می‌گیرد، تاثیر درمانی و شفابخشی دارد.

اگرچه این مفهوم طیف گسترده ای از کاربری ها را در بر می گیرد، در این بخش ما تنها به کاربری آن در گستره کودکان و نوجوانان در بحران می پردازیم: زمانی که کودکان و نوجوانان با مشکلات اجتماعی، احساسی یا شخصی رو به رو هستند و نیاز به کتاب درمانی دارند.

متخصصین رشد و پرورش کودکان، بارها، کتاب درمانی را برای مواردی که کودکان در فشارهای روحی مانند بستری بودن در بیمارستان، از دست دادن دوست و جدایی والدین،‌ یا در شرایط جنگ و رخداد های طبیعی همچون سیل و زلزله قرار می گیرند، توصیه کرده‌اند. ادبیات می‌تواند کودکان را در درک عواطف خود، همذات‌پنداری با شخصیت‌هایی که احساس‌های مشابه را تجربه می‌کنند و نیز کسب بینشی نوین نسبت به چگونگی برخورد دیگران با همان مشکلات، یاری رساند.

کتاب می‌تواند نقشی همچون آینه را برای کودکان بازی کند؛ به این معنا که بازتاب‌‌دهنده‌ی ویژگی‌های ظاهری، روابط، احساس‌ها، اندیشه‌های آن‌ها در پیرامونشان باشد. همچنین کتاب می‌تواند چون پنجره‌ای رو به جهان باشد که کودکان را به نگاه فراتری از خود و پیرامون‌شان دعوت کند تا با شخصیت‌ها و شرایط پیوند برقرار نمایند.

فهرست

• کتاب درمانی چیست؟
• تاریخچه کتاب درمانی
• نظریه های روان درمانی
• محدودیت های کتاب درمانی
• روش اجرای فن کتاب درمانی
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات