دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کتاب حکایت های علمی

کتاب حکایت های علمی
-16 %
کتاب حکایت های علمی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 144512 - 92/7
  • وزن: 0.35kg
590,000 ریال
700,000 ریال

کتاب حکایت های علمی

نویسنده: ایدرین بری
مترجم: محمد تقی فرامرزی - محمد شعبانی
ناشر: مازیار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 350
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1399 _ 1394 - دوره چاپ: 5 _ 4

 

مروری بر کتاب

این کتاب، مجموعه‌‌ای فوق‌‌العاده شخصی از مقالاتی است که به هیچ وجه ادعای بررسی کامل تک تک رویدادهای مهم تاریخ علم برای آن‌ها در میان نیست. اگر چنین می‌‌شد، حجم کتاب به قدری زیاد می‌‌شد که برای از جا بلند کردنش مجبور می‌‌شدیم از طناب و قرقره‌‌ی ارشمیدس کمک بگیریم.

راستی، من چرا این موضوع را تشریح کرده‌‌ام و آن موضوع را تشریح نکرده‌‌ام؟ پاسخ در اغلب موارد از این قرار است که نتوانستم هیچ شاهد عینی یا گزارش تاریخی جدیدی برای آن بیابم. مثلاً در این جا هیچ نکته‌‌ای درباره‌‌ی نخستین پرواز سرنشین‌‌دار برادران رایت در سال ۱۹۰۳ گفته نمی‌‌شود. چرا؟ زیرا سردبیر روزنامه‌‌ی محلی ــ از نوع اشخاصی که علم را باورکردنی نمی‌‌داند ــ معمولاً خبرنگارش را برای تهیه‌‌ی گزارشی از «این داستان خنده‌‌دار» نمی‌‌فرستد.

کشف دانه قهوه، اختراع دستگاه تنفس غواصی و غلبه بر آبله چه وجه مشترکی دارند؟ این ها نقاط عطفی در تاریخ علم و حماسه ای هستند که پیش از یونانیان باستان آغاز شد و تا هزاران سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.

این داستان ها و دیگر داستان های جذاب مربوط به بسیاری از مهم ترین اختراعات و اکتشافات جهان در کتاب حکایت های علمی تشریح شده اند که به زبانی شیرین و آگاهی بخش نوشته شده است و مجموعه ای بسیار خواندنی شامل بیش از شصت حکایت است که به وسیله آدریان بری نویسنده ی موضوعات علمی برگزیده شده اند.

این کتاب که به یازده بخش تقسیم شده است، عناوینی شامل کاوش در جهان و فضا به وسیله ی انسان تا تحولات در ارتباطات، شهیدان علم، و «دانش های جعلی» را در بر دارد و انبوه حقایق و اطلاعات مربوط به افرادی را در برمی گیرد که نقشی حیاتی در علم داشته اند، از معروفترین ها تا کمتر شناخته شدگان مانند گیلبرت ورنام، ابداع کننده «جدول رمز یکبار مصرف»، و ج. س. هلدین تنها کسی که ایمنی در معادن را با بلندخوانی اشعار شکسپیر آموخت.

دستاوردهای علمی قرن حاضر بسیاری از پیش بینی های گذشته را از اعتبار انداخته است. کتاب حکایت های علمی، بعضی از اختراعات و اکتشافاتی را تشریح می کند که دنیا را تغییر دادند، همراه با افرادی که منشاء این اختراعات و اکتشافات بودند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات