منو
سبد خرید

کتاب جدید ؛ مجموعه مقالات

کتاب جدید ؛ مجموعه مقالات
درحال حاضر موجود نمی باشد
کتاب جدید ؛ مجموعه مقالات
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 71467 - 93/4
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 8 = 10
0 ریال

کتاب جدید

نویسنده: گروه نویسندگان
گردآورنده و مترجم: م. بهفر
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 95
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

در باره فلسفه تحققی اگوست کنت پس از محکوم کردن تفکر فلسفی و متافیزیکی و انکار قوانین عقلی جهان شمول علوم تحققی را به شش بخش اساسی تقسیم کرد که هر یک قوانین ویژه خود را خواهد داشت به این ترتیب ریاضیات کیهان شناسی فیزیک شیمی زیستشناسی و علم الاجتماع جامعه شناسی و کتابی به نام درسهایی درباره فلسفه پوزیتویسم در شش مجلد نگاشت و کلیات علوم ششگانه را با شیوه به اصطلاح تحققی مورد بررسی قرار داد و سه مجلد آن را به جامعه شناسی اختصاص داد هر چند اساس این فلسفه تحققی را ادعاهای جزمی غیر تحققی تشکیل میدهد .

به هر حال محتوای این کتاب که در واقع طرحی برای بررسی علوم و به ویژه علوم اجتماعی است بنام فلسفه تحققی و فلسفه علمی نامیده میشود .

در مورد فلسفه ماتریالیسم دیالکتیک مارکسیستها بر خلاف پوزیتویستها بر ضرورت فلسفه و وجود قوانین جهان شمول تاکید میکنند ولی معتقدند که این قوانین از تعمیم قوانین علوم تجربی به دست میآید نه از اندیشههای عقلی و متافیزیکی و از این روی فلسفه ماتریالیسم دیالکتیک را که به حسب ادعای خودشان از دستاوردهای علوم تجربی به دست آمده است فلسفه علمی مینامند هر چند علمی بودن آن بیش از علمی بودن فلسفه پوزیتویسم نیست و اساسا فلسفه علمی در صورتی که علمی به معنای تجربی باشد تعبیر ناهماهنگ و شبیه کوسه ریش پهن است و در بحثهای تطبیقی سخنان ایشان را مورد نقادی قرار دادهایم .

 اصطلاح دیگر فلسفه علمی مرادف با متدلوژی روش شناسی است روشن است که هر علمی به مقتضای نوع مسائل روش خاصی را برای تحقیق و اثبات مطالب میطلبد مثلا مسائل تاریخی را نمیتوان در آزمایشگاه و به وسیله تجزیه و ترکیب مواد و عناصر حل کرد چنانکه هیچ فیلسوفی نمیتواند با تحلیلات و استنتاجات ذهنی و فلسفی اثبات کند که ناپلئون در چه سالی به روسیه حمله کرد و آیا در این جنگ پیروز شد یا شکستخورد بلکه باید این گونه مسائل را با بررسی اسناد و مدارک و ارزیابی اعتبار آنها اثبات کرد .

بطور کلی علوم به معنای عام را از نظر اسلوب تحقیق و روش پژوهش و سبک بررسی مسائل و اثبات مطالب میتوان به سه دسته کلی تقسیم کرد علوم عقلی علوم تجربی علوم نقلی و تاریخی .بررسی انواع و طبقات علوم و تعیین روشهای کلی و جزئی هر یک از دستههای سهگانه علمی را به نام متدلوژی پدید آورده است که احیانا به نام فلسفه علمی نامیده میشود چنانکه گاهی منطق عملی خوانده میشود...

فهرست

شرایط ناریخی فلسفه علمی
معرفت حسی و معرفت منطقی
مبادله ی نابرابر
سیستم استانیسلاوسکی و استیل برشت
نقدی بر کتاب اولدوز و کلاغ ها

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات