کتابنامه علوم ایران

کتابنامه علوم ایران

نویسنده: غلامحسین صدری‌افشار
ناشر: مرکز مدارک علمی موسسه تحقیقات و برنامه ریزی علمی و آموزشی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 494
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب  

فهرست کتاب های منتشر شده نویسندگان ، مولفین و مترجمین  ایرانی 

صدری‌افشار دوازده سال بر روی تاریخ علم مطالعه کرد. از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۸ با ماهنامهٔ سخن علمی همکاری داشت. بین سال‌های ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۸ مدیریت فصل‌نامهٔ آشنایی با دانش را در دانشگاه آزاد ایران برعهده داشت.

صدری‌افشار کار فرهنگ‌نویسی را نزد پرویز شهریاری از سال ۱۳۴۵ در بنیاد فرهنگ ایران با فیش‌نویسی کتاب مخزن‌الادویه آغاز کرد و تا پایان عمر به‌طور تخصصی به حرفهٔ فرهنگ‌نویسی اشتغال داشت. او ویراستاری، ترجمه، تألیف و نشر کتاب‌های متعددی را به‌وسیلهٔ افراد دیگر موجب شد. او به کمک افراد دیگر، کتاب‌های متعددی را ویرایش، ترجمه، تألیف و منتشر کرد.

صدری‌افشار از طریق آشنایی با مجید رهنما از ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۹ مسئول انتشارات علمی وزارت علوم بود.صدری‌افشار پس از انقلاب در سال ۱۳۵۹ از وزارت علوم اخراج شد و بدین ترتیب، برخی کارهای او مانند ویراستاری دانشنامه‌ای با نام علوم برای همه ناتمام ماند. از سال ۱۳۵۹ تا پایان عمر، گذران زندگی‌اش تنها از راه نوشتن، ترجمه، و ویرایش بود. در سال ۱۳۵۸ انتشار ماهنامهٔ علمی و فرهنگیِ هدهد را آغاز کرد که مانند بسیاری دیگر از نشریات آن دوران در سال ۱۳۶۱ متوقف شد. در سال‌های بعد به همکاری با نشریاتی مانند فصلنامه‌های بازتاب دانش و میراث علمی و ترجمهٔ کتاب‌هایی مانند معماری ایران، کاکل طاووس، و انگلیسیان در ایران پرداخت.

او در دههٔ ۱۳۸۰ فرهنگ زبانزدهای فارسی را منتشر کرد. از دید او زبانزد با ضرب‌المثل متفاوت بود و شامل عبارت‌هایی مانند متلک، خوش‌آمدگویی و احوالپرسی می‌شود؛ از جمله «صد سال به این سال‌ها»، «کوچیک شماییم»، «خدا حفظش کنه»، و «خیر ببینی». او هم‌چنین از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۷ عضو هیئت تحریریهٔ فصلنامهٔ بازتاب بود.

تألیف
سرگذشت سازمان‌هاى علمى وزارت علوم و آموزش عالى.
تاريخ در ايران.
فرهنگ فارسى امروز با همكارى خانم نسرين حكمى کرمانى.
فرهنگ مترجم، با همكارى خانم‌ها نسرين و نسترن حكمى.
كتابنامه علم ايران.
ترجمه
انگلیسیان در ايران، تأليف دنيس رايت.
تاريخ ادبيات ايران، تأليف ادوارد براون.
تاريخ رياضيات، تأليف ديويد اسميت.
معمارى ايران، تأليف آرتورپوپ.
مقدمه بر تاريخ علم، تأليف جرج سارتى.
مطالعه تاريخ رياضيات و تاريخ علم، جرج سارتن 1357 توكا.
از سنايى تا سعدى، ادوارد براون.
كاكل طاوس، نوشته گورگيوس يوسف.
تاريخ علم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتابنامه علوم ایران

  • 450,000ریال

برچسب ها: غلامحسین صدری‌افشار, تاریخ فرهنگی ایران, نویسندگان ایران, زنان ایرانی, نویسندگان ایران, کتاب در ایران, تاریخ ادبیات ایران, مقالات ادبی, کتاب کتابنامه علوم ایران