منو
سبد خرید

کاپیتان راشیل

کاپیتان راشیل
کاپیتان راشیل
180,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 113012 - 103/1
  • وزن: 0.40kg

کاپیتان راشیل

نویسنده: میشل زواگو
مترجم: مهدی محمودزاده
ناشر: افشاری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 176
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب 

میشل زواگو نویسنده ی پرآوازه ی فرانسوی قرن نوزدهم و بیستم است که در 1860 در جزیزه ی"کُرس" به دنیا آمد. هم عصر الکساندر دوما بود .رشته ی ادبیات خواند و فارغ التحصیل شد.ابتدا به تدریس و سپس به کارهای ادبی از جمله نگارش داستان های تاریخی در پاورقی روزنامه ها پرداخت .روحیه ای آزاد منشانه و ستم گریز داشت و چون از طبقه ی محروم کشورش برخاسته بود می کوشید تا دردهای این قشر را در رمان هایش ترسیم کند.

قهرمانان آثارش اغلب از این طبقه اند و همواره پهلوان و ستم ستیز .زواگو برای افشای ماهیت سلاطین، فساد و عشرت جویی درباریان را بازگو می کند تا خواننده ، موقعیت تلخ شخصیت های حق طلب داستان را دریابد.

داستان "کاپیتان راشیل "نیز بیانگر پوچی ، تباهی و ستمگری دستگاه حکومتی فرانسه در زمان لویی سیزدهم است.کاپیتان راشیل به عنوان نماد شجاعت و مردانگی در برابر چنین دستگاهی قد علم می کند و دو پهلوان کمکش می گیرد.مردم اگر چه در مقابل ستم لویی سیزدهم سکوت و صبر پیشه کرده اند؛ اما آگاه و بیدارند و از راشیل قهرمان و یارانش جانب داری می کنند .

داستان ؛گوشه ای از تاریخ فرانسه را به رشته ی تحریر درآورده است. این داستان شاید حول سوژه ای معمولی و قدیمی جریان داشته باشد اما در بطن خود بیانگر پوچی و تباهی دستگاه جبار و ظالم حکومت سلطنتی فرانسه در دوره ی زمامداری لویی سیزدهم است.

سوژه داستان بر روی دختر فقیری است که تنها گناه او زیبایی طبیعی اش است. پادشاه بلهوس مملکت او را برای هوس رانی هایش انتخاب می کند و در اینجاست که کاپیتان راشیل سمبل مردانگی وارد داستان می شود و در ظاهر از خود گذشتگی ها و جوان مردی های بسیاری برای دختر انجام می دهد اما در خاتمه به عنوان قهرمان ملی کشورش شناخته می شودد و اولین شخصی است که درمقابل حکومت سلطنتی فرانسه یکّه و تنها قد علم می کند.زواگو در خلال داستان اشاره هایی ظریف راجع به فاسد بودن دستگاه سلطنتی و نفوذ طبقه اعیان و اشراف در مملکت ها کرده است.

میشل زواگو در 1918 در 58 سالگی درگذشت . او علاوه بر فعالیت های ادبی با رجال حکومت وقت فرانسه نیز جدال هایی لفظی داشت و زمانی از عمرش را در زندان به سر برد.زمان پادشاهی لویی سیزدهم ؛روزی او به طوری اتفاقی در دهکده ای با دختری بسیار زیبا برخورد کرد و عاشقش شد .می خواست به هر قیمتی او را به چنگ آورد .از سویی صدراعظم جاه طلب فرانسه به موضوع پی برد و کشیشی خبیث را به نام "آبه" مأمور کرد تا دختر را برایش بیاورد.

آبه در حالی که "مادلن" در کلیسا به عبادت مشغول بود او را بی هوش کرد ، در تابوتی گذاشت ، به قصر کاردینال برد و شایعه انداخت که دختر مرده است .کشیشی به امر صدراعظم کاردینال دختر را به هوش آورد.سپس وی را به زندان افکند .کاپیتان راشیلِ جوان و برومند و خوش چهره مأمور بازجویی از وی شد .او نخست پنداشت که دختر زیبا جاسوس و خیانت کار است ولی کم کم به حقیقت پی برد...

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب