منو
سبد خرید

کاپیتالیسم غرب در سالهای پس از جنگ

کاپیتالیسم غرب در سالهای پس از جنگ
-33 %
کاپیتالیسم غرب در سالهای پس از جنگ
  • موجودی: موجود
  • مدل: 120093 - 25/3
  • وزن: 0.20kg
200,000 ریال
300,000 ریال

کاپیتالیسم غرب در سالهای پس از جنگ

نویسنده: مایکل کیدرون
مترجم: مهدی قراچه داغی
ناشر: چاپخش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 176
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو ؛ کتاب کمی موج دار است.

 

مروری بر کتاب

اشتغال زیاد، رشد اقتصادی سریع، و ثبات در حال حاضر در کاپیتالیسم غرب اموری طبیعی به حساب می آیند. اما شناخت نیمی از جمعیت فعال غرب در این موارد ابعادی وسیع تر از این به خود نمیگیرد و در حقیقت چیزی دیگر است.

بیکاری از بین نرفته است. اگر به روش بررسی های آماری آمریکا استناد کنیم، انگلستان با بیکاری حدود 2/5 درصد روبروست و اگر روش و تعاریف آلمانی به حساب آیند بر این درصد جمعیت بیکار 0/7 دیگر باید بیافزاییم. بیکاری در برخی از قشرهای جمعیت از جمله افراد فاقد مهارتهای کسبی، بیسوادان و افراد مسن بسیار شدید است، که در این میان سیاهان آمریکا و کارگران مهاجر به النسبه سختی بیشتری را تحمل می کنند.

اما در حال حاضر این نمیتواند مسئله ای حاد باشد زیرا اقتصاد سالهای قبل از جنگ بیکاری 10 درصد را ناچیز به حساب می آورد و حتی رقم 25 درصد بیکاری در آن شرایط غیرعادی بنظر نمی آید. آنچه بیش از همه تحملش مشکل است کمبود کار گرو مخصوصا کارگر ماهر در پهنه اقتصاد میباشد.

درمورد رشد هم میتوان مطلبی مشابه بدست داد. عملکردها و نتایج بدست آمده در اقتصادهای مختلف غرب بسیار متفاوت بوده اند. اما اکثریت کشورها در ابتدای کار خود با سرعت سرسام آور سرکش رشد روبرو شدند که به تدریج آرام گرفتند.

ولی سیستم بطور کلی هرگز رشدی به سرعت سال های پس از جنگ و آنهم بدین مدت مدید به یاد ندارد. سرعت رشد سال در سال های 1946 - 1950 دو برابر سرعت رشد سال های 1950 - 1913 بود و اگر رشد سال های 1913 - 1888 را به حساب آوریم با رقم 4 برابر آشنا خواهیم شد.

اشتغال زیاد، رشد و ثبات تا حدودی توضیحی درباره یکدیگر بدست می دهند و در حقیقت مکمل هم اند. بدون افزایش وسیع در نهاده کارگر یعنی افزایش در حدود 3/5 برابر دهه 1950 نسبت به سالهای 1950 - 1913 و افزایش هم گام درسرمایه گذاری ثابت، یعنی افزایش به اندازه دو سوم تا 22 درصد کل بازده رشد، نمی توانست ابعادی این چنین گسترده به خود گیرد. اما از طرف دیگر تردید نمی توان داشت که بدون وجود رشد سریع، اقتصاد قادر به جذب سرمایه و کارگر نمیتوانست باشد.

اما توسعه شکلی همه جا گیر داشت، که در خلال آن مهاجرتی وسیع از حرفه های روستایی چه در داخل بریتانیا و چه در سایر کشورها صورت گرفت و سطح سرمایه گذاری اوجی رفیع یافت. و به راستی در غیاب این عملیات ثبات نیز نمی توانست وضعی مستحکم داشته باشد و بسیاری از مسائل دیگر که می توان بدان اشاره نمود. در حقیقت هرکدام از این عوامل مکمل عوامل دیگر بودند که روی هم رفته می توان گفت که یک دور بسته ای را تشکیل داده اند.

اما این دوره تسلسل نیاز به توضیح دارد. اگر دهه 1930، عدم اشتغال، بی ثباتی و رکود را شامل میشد، امروزه اشتغال در سطح بالا، رشد و ثبات را در برمیگیرد. ارتباط بین عوامل هم چنان از یک قاعده پیروی می کند ولی مسئله سطح این است که تغییر شکل داده شود...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات