کتاب کانت و فلسفه علم فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات نیلوفر

کانت و فلسفه علم

نویسنده: مایکل فریدمن
مترجم: سعید جعفری
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 414
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب

این کتاب گزیده‌ای است از مقالات مایکل فریدمن، استاد فلسفه‌ی دانشگاه استنفورد، که به دوره‌ای از تاریخ و فلسفه‌ی علم مربوط می‌شود که از نیوتن آغاز و به اینشتاین خاتمه می‌یابد. آنچه در این رشته مقالات چه بسا موجب ملال خاطر خواننده شود تکرار بی‌کم و کاست آن است، اما، در این زمینه، به دو نکته باید توجه داشت.

نخست آنکه هر مقاله استقلال خود را داراست و در هر یک نویسنده مبحث تازه‌ای را بررسی می‌کند و دوم آنکه، فریدمن اصولا مطالب خود را بیشتر در قالب مقاله عرضه می کند تا به صورت کتاب ، به طوری که همین تکرار مطالب حتی، در کتاب مفصل‌اش «بازنگریی پوزینیوتیسم منطقی» نیز به چشم می‌خورد.

فریدمن با دیدگاهی نوکانتی به مسائل فلسفه‌ی علم می‌نگرد. اهمیت دستگاه کانتی در نظر فریدمن تا بدان حد است که هسته‌ ی بنیادی مباحث زیربنایی فلسفه‌ی قرن بیستم را همگی، به نحوی از انحا، به این دستگاه مرتبط می‌داند.

در خصوص فلسفه‌ ی علم ، فریدمن معتقد است بعد از همه‌ ی انقلاب‌های علمی، که با هر یک از آنها مبانی علوم دقیقه به لرزه افتاده‌اند ، آن‌چه هنوز پابرجا به‌ جا مانده نگرشی است بازنگری شده از مفهوم پیشینی کانت، منتها در شکل نسبی شده و تاریخ‌ مند آن.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کانت و فلسفه علم

  • ناشر: نیلوفر
  • کد کتاب: 83184 - 22/4
  • موجودی: در انبار
  • 270,000ریال
  • 245,000ریال

برچسب ها: امانوئل کانت, مایکل فریدمن, سعید جعفری, فلسفه اجتماعی, فلسفه غرب, فلسفه علمی, کانت, کتاب کانت و فلسفه علم