دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کافکا در کرانه

کافکا در کرانه

نویسنده: هاروکی موراکامی
مترجم: مهسا دوستدار
ناشر: آوای چکامه - آرشیو روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 542
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

"كافكا تامورا" پسر نوجوانی از طبقه‌ی ثروت‌مند است كه با پدرش در یك خانه زندگی می‌كند. وی مدت‌هاست كه در انتظار روز تولد 15 سالگی‌اش است، چرا كه قصد دارد در این روز از خانه فرار كند. سرانجام روز موعود فرا می‌رسد و او پس از برداشتن وسایل ضروری با بلیتی كه برای "تاكاماتسو"، یكی از دورترین شهرها ازمحل سكونتش، رزرو كرده بود سوار اتوبوس می‌شود.

وی علاقه‌ی خاصی به كتاب و كتاب‌خانه دارد و در تاكاماتسو نیز به یكی از كتاب‌خانه‌ها سر زده و با كتابدار آن با نام "اوشیما" دوست می‌شود. كافكا در تاكاماتسو ماندگار می‌شود و پس از اقامت یك هفته‌ای در هتل برای اسكان دایمی به همان كتاب‌خانه می‌رود. در ادامه ماجراهای بسیاری برای وی رخ می‌دهد، از جمله قتل پسرش، تعقیب پلیس برای یافتن وی، و انتصاب به مدیریت كتابخانه به مدت 50 سال. در نهایت وی پس از كسب تجربیاتی تصمیم می‌گیرد به خانه بازگردد و ادامه‌ی تحصیل دهد؛ در حالی كه می‌داند روزی به تاكاماتسو بازخواهد گشت.

رمان «کافکا در کرانه» یک بازگویی و بازآفرینی مدرن از سرنوشت اودیپ شهریار است. اودیپ در نوجوانی از سرنوشت شوم خود، کشتن پدر و هم خوابگی با مادر، خبردار می شود. برای فرار از همین سرنوشت است که حرکت میکند و به جاهایی میرود که در واقع، سرنوشتش همانجا در انتظار اوست. اما در «کافکا در کرانه» دنیای خاص موراکامی تکمیل کننده ی این روایت مدرن است، روایتی که گه گاه، حتی به پست مدرنیسم پهلو می زند. دنیایی که در آن، همیشه فقدانی وجود دارد، فقدانی که شاید به قول کازوئو ایشیگورو، ناشی از فانی بودن زندگی باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات