دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کافکا در خاطره ها ؛ از دبستان تا گورستان

کافکا در خاطره ها

نویسنده: هانس‌گرد کوخ
مترجم: ناصر غیاثی
ناشر: نشر نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 308
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

از دبستان تا گورستان

کافکا‌ ساعت‌ دوازده‌ ظهر‌  سه‌شنبه،‌ سوم‌ ژوئن‌ در‌ آسایشگاه‌کیرلینگ‌ در‌ نزدیکی‌ وین‌ جان‌ باخته‌ است.‌ دوستانش‌ از‌ هفته‌ها‌ پیش‌می‌دانستند‌ که‌ وضع‌ سلامتی‌اش‌ به‌ حکم‌ علم‌ پزشکی‌ نومیدکننده‌ است،‌اما‌ با‌ این‌ وجود‌ از‌ آن‌جا‌ که‌ همه‌ به‌ اندک‌ امیدی‌ انسانی‌ و‌ غیرپزشکی‌ دل‌ بسته‌ بودند،‌اینک‌ خبر‌مرگش‌ در‌ چهل‌ و‌ یکمین‌ سال‌ زندگی‌ اش غافلگیرکننده ‌و ‌دهشتبار‌است.‌کافکا‌‌ جان‌ باخته‌ است،‌ انسانی‌ که‌ روحش‌‌فرازمینی‌داشت ‌و ‌جانش‌ به ‌زلالی ‌آب ‌بود،‌ نویسنده‌ای‌که ‌آیندگان شاهد‌ِ آوازه‌ اش‌ خواهند‌بود،‌یک‌ کلیمی‌ با‌ پیوندی ‌عمیق ‌با ‌کلیمیت،‌یک‌‌ صهیونیست دو‌آتشه.

در این کتاب از خدمتکار خانه، کارآموز مغازهٔ‌ پدر، همکلاسی‌های دبستان و دبیرستان و دانشگاه و  همکاران کافکا گرفته تا ناشر و دوستان بیشمارش از خاطرات خود از کافکا می‌گویند: از شکل و شمایلش، از شخصیتش، از رابطه‌اش با ادبیات و نوشتن و پول و زن و ...این خاطرات که گاه غافلگیرکننده، گاه متناقض و گاه مکمل یکدیگرند در مجموع خود تصویری جاندار از کافکای انسان و کافکای نویسنده به دست می‌دهند....

کافکا شهرت خود را مدیون وصی و دوستی است که خلاف وصیت او عمل کرد، آثاری را که باید نابود می‌کرد، به تدریج منتشر ساخت و تمام تلاش خود را نیز برای معرفی این نوشته‌ها بکار برد و البته در انتشار این آثار اگر نگوییم دخل و تصرف، حداقل سلیقه خود را اعمال کرد. درواقع او تا حد زیادی دریافت خود از شخصیت کافکا را  در معرض دید دیگران قرار داد.

 بعد ها وقتی شهرت کافکا عالمگیر شد، بسیاری از آنها که با کافکا برخورد داشتند به نوشتن خاطرات خود از او پرداختند. این خاطرات منابع بسیار خوبی  برای آشنایی با جنبه های مغفول مانده ی  شخصیت این نویسنده بزرگ، هستند. به‌خصوص که برخی از آنها به دوره‌هایی از زندگی اومی‌پردازند که راجع به آن شناخت بسیار کمی داشته ایم. همین ویژگی است که باعث می شود کتاب «کافکا در خاطره‌ها» اثر هانس گرد کوخ که با ترجمه ناصر غیاثی  و به همت نشر نو در مجموعه «کتاب‌خانه یادها و خاطره‌ها» به بازار آمده  اثری مهم و در خور اعتنا  برای علاقمندان پرشمار این نویسنده باشد.

از کافکا دست نوشته ها و نامه های زیادی به جامانده، درباره او نیز آثار گوناگونی منتشر شده، اما «کافکا در خاطره ها» اثری متفاوت درباره اوست. چنانچه از عنوان فرعی‫اش برمی‫آید (از دبستان تا گورستان)، این کتاب خاطرات افراد مختلف از روزهای اول دبستان تا دبیرستان و دانشگاه و دوستان و همکاران کافکا در شرکت بیمه و ناشر آثارش و... تا ماجرای روز خاکسپاری او را دربر می‫گیرد. در این کتاب، از خدمتکار خانه و کارآموز مغازه پدر گرفته تا همکلاسی های دوران مدرسه و همکاران و ناشران و دوستانش، همگی خاطرات خود از کافکا را روایت کرده اند. قرار گرفتن این روایت ها در کنار یکدیگر باعث شده تصویری جان دار از کافکا پیش روی خواننذه ترسیم شود.

هانس گرد کوخ هم نویسنده است و هم کافکا شناس، او  از سال 1982 مدیریت چاپ تطبیقی آثار کافکا را برعهده داشته است. او «کافکا در خاطره‫ها» را نخستین‌بار در سال 1985 منتشر ساخت اما ویرایش تازه ای از آن را در سال 2013 همراه با چند خاطره‫ جدید به بازار فرستاد که این ویرایش تازه مبنای کار ناصر غیاثی قرار گرفته است.

در نسخه فعلی حدود چهل و پنج خاطره از کافکا توسط افراد گوناگونی که در دوره های مختلف زندگی  با او روبه رو شدند، در کتاب نقل شده است. برخی از این خاطره در همان زمان توسط افراد نوشته شده است، بدون اینکه اطلاع داشته باشند کافکا بعد ها به نامی بزرگ و جاودانه در تاریخ ادبیات بدل خواهد شد. همانند خاطرات فراتیشک اکساور باسیک که مدتی کارگر خرازی پدر کافکا بود و در میانسالی خاطرات زندگی اش را نوشت  بعدها مشخص شد که پسر بچه ای که به نام فراتیک کافکا در خاطراتش آمده کسی جز فرانتس کافکا در کودکی نیست .

با توجه به اینکه گرد آورنده این خاطره خود شناخت دقیقی درباره کافکا داشته می توان از سندیت آنها اطمینان داشت. چرا که نویسنده از آوردن متن هایی که با تخیل در آمیخته شده اند صرف نظر کرده و از میان کتابهای نوشته شده درمورد کافکا نیز تنها به خاطراتی از ماکس برود و گوستاو یانوش که هردو با کافکا از نزدیک ارتباط داشتند بسنده کرده است. مثلا خاطرات گوستاو یانوش به واسطه دیدارهایش با دکتر کافکا که همکار اداری پدرش بود، نوشته شده است. یانوش برخی روزها در ساعت های بعد از پایان کار به اداره آنها رفته و با کافکا هم‌سخن می‌شده است. یانوش یادداشت های روزانه اش را در همان زمان می‌نوشت و بعدها در قالب کتاب گفتگو با کافکا منتشر کرد، در کتاب حاضر نیز بخشی از این اثر نقل شده است. درواقع هانس گرد کوخ خاطراتی را که مستقیما کافکا در آنها حضور داشته و نقل آنها سودمند بوده، برای کتاب انتخاب کرده است.

چنین نمونه‌هایی که با دقت از لابلای کتابها، نشریات و دست نوشته ها بیرون آمده و کنار هم قرار گرفته‌اند در این کتاب فراوان است. نقل این خاطره ها در قالب متن هایی کوتاه و روان که در هر نشست می توان چندتایی از آنها را خواند، باعث شده «کافکا در خاطره‌ها» هم اثری خواندنی و جذاب باشد برای آنها که می خواهند زندگی شخصی درباره یکی از مهمترین نویسندگان ادبیات جهان بیشتر بدانند و هم اینکه منبعی منحصر به فرد برای آنها است که به طور جدی آثار فرانتس کافکا را دنبال کرده و به پژوهش درباره او می پردازند.

مهمترین ویژگی کتاب «کافکا در خاطره‌ها» آن است که تصویر فرا انسانی ساخته شده از کافکا را که در بسیاری از زندگی نامه ها و تحلیل های  آثار و زندگی اوارائه شده ، کنار زده و با ارائه تصویری متفاوت از این نویسنده، او را از ساحت اسطوره ها به زمین آورده و چهره ای تازه و انسانی ازکافکا پیش روی مخاطبان گذاشته است. «کافکا در خاطره‌ها» فرصتی است منحصر به فرد برای آشنایی با جنبه هایی ناشناخته و مغفول مانده از شخصیت این نویسنده بزرگ که زندگی اش نیز همانند داستانهایش جذاب و کنجکاوی برانگیز بوده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات