دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کاغذ زر

کاغذ زر

نویسنده: غلامحسین یوسفی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: رقعی سلفون کاغذ نخودی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ : 2

 

مروری بر کتاب 

این مقاله توضیحات استاد غلامحسین یوسفی مصحح معروف بوستان و گلستان سعدی است که در مورد گلستان نوشته شده و برگرفته از کتاب یادداشت هایی در ادب و تاریخ ایشان است. نویسنده در این مقاله آن قسمت از سخنان سعدی را که صورت مثل پیدا کرده است از گلستان سعدی گردآوری نموده و به ترتیب الفبایی مرتب نموده است. این بحث خود می تواند نمودار نفوذ و کلام سعدی در افواه و افکار مردم فارسی خوان در ایران و افغانستان و آسیای صغیر و شبه قاره هندوستان باشد.

دکتر غلامحسین یوسفی دانشمندی بود بی تکلف و بی تکبر و مشوق واقعی علم  و دوستدار معرفت و انسانیت. صفاتی که کمتر در یک شخص جمع می شود. مقام  علمی او در میان ایرانشناسان و مراکز علمی و پژوهشی که به مسائل و مباحث  غیرسیاسی ایران اهمیت می دهند کاملا شناخته است و به همین ملاحظه چند بار به  دعوت دانشگاه های معتبر به آمریکا و اروپا سفر کرد و در مجامع و کنگره ها خطابه  علمی خواند و در دانشگاه های معتبر درس گفت. مقالاتش چون "کاغذ زر" در مجله ها و نشریه های علمی جهانی درج شده است.

مقاله هایی که در چند زمینه  برای دائره المعارف ایرانیکا نوشته است شاهد دیگری  است بر بلندی مقام علمی او و اهمیتی که تحقیقات و نگارش های او برای یک نشریه جدی دارد.  نخستین جلوه ادبی عمومی دکتر غلامحسین یوسفی به هنگام نشر مجله نامه فرهنگ در مشهد بود (1330-1332). آن مجله ماهانه بود و سبکی متین و اسلوبی  تازه در نقد و بیان ادبی برای آن انتخاب شده بود که با آنچه پیش از آن در مشهد نشر شده بود متفاوت بود و همان گاه حکایت از آن داشت که با واردشدن دکتر غلامحسین  یوسفی به صحنه دانشگاه آن شهر روش تدریس و تحقیق در آن خطه ترقی و تعالی  خواهد یافت.

یوسفی به استادی دانشگاه آنجا رسید و آنچه حدس زده می شد عملی شد.  یوسفی یکی از استادان والامقام آنجا بود که توانست دانشجویان برجسته و عاشق  تحقیق و تتبع به جامعه فرهنگی ایران عرضه کند. او با همکاران دکتر احمدعلی رجایی و بخارایی، دکتر جمال رضایی، دکتر جلال متینی این کار گران را در آن شهر انجام دادند و تحقیقات و مطالعات ایرانی را از جنبه قدیمی آن که تحت تاثیر "انجمن  ادبی" مشهد بود خارج ساختند و به پایه و معیار جهانی رسانیدند.  تالیفات آن مرحوم خواندنی و ماندنی و همه عالی و اساسی و چون مشک  بویاست. به آوردن نامشان اکتفا می شود. 

فهرست

کاغذ زر
احمدبن حسن میمندی
از کیمیای سعادت
ابوسهل حمدوی
قابوس نامه
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب کاغذ زر

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات