منو
سبد خرید

کاشیهای اسلامی

کاشیهای اسلامی
درحال حاضر موجود نمی باشد
کاشیهای اسلامی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148171 - 65/5
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

کاشی های اسلامی

نویسنده: ونیتیا پورتر
مترجم : مهناز شایسته فر

ناشر: مطالعات هنر اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 132
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ : 2

کیفیت : درحد نو ؛ لبه بیست صفحه آخر کتاب رد آب خوردگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

مصور - بخشی رنگی - تمام گلاسه

کاشیکاری یکی از قدیمی ترین روش های تزئین معماری در سرزمین های اسلامی و سرزمین های شرقی است. کاشی به عنوان یک پوشش دهنده سطح ساخته و متحول گردید. کاشی کاری در پیش از اسلام با کمک گرفتن از متریال هایی متفاوت از آنچه که امروزه ما به عنوان کاشی می شناسیم رواج داشت، کاشی ها شامل جوش کوره، انواع سنگ ها، چوب ها و آجرها بودند که برای تزیین دیوارها به کار گرفته می شدند.

آثار کمی از این دوران برجا مانده است، آجرهای لعابدار را می توان قدیمی ترین نوع کاشی دیواری دانست که قدیمی ترین نمونه های آن از معبد چغازنبیل به دست آمده است و قدمتی بیش از 3500 سال دارند. پس از آن آجرهای لعابدار دوران هخامنشی باقی مانده در کاخ های تخت جمشید و شوش است. کاشی در شکل نوین که امروزه آن را می شناسیم در سده های اولیه هجری پا به عرصه گذاشت و ایران، عراق و مصر از کشورهای پیشرو در تولید کاشی بودند. کاشیکاری در آغاز بیشتر برای تزیین بنا به کار گرفته می شد و کم کم به بعنوان یک عنصر عایق کننده استفاده شد. 

صنعت کاشی در اوایل دوران اسلامی از محبوبیت بسیاری برخودار بود و از آن برای ایجاد مضامین عرفانی و روحانی در امکان مذهبی مانند مساجد و مقابر، اماکن عمومی مانند بازارها، حمام‌ها و در اماکن خصوصی مانند منازل و کاخ‌ها استفاده می شد. پیشرفت صنایع کاشی سازی منجر به ظهور انواع کاشی با متدهای متفاوت در لعاب دهی و اجرای تزیینات گردید. مهمترین آنها شامل : کاشی تک رنگ، کاشی معرق، کاشی هفت رنگ، کاشی زرین فام، کاشی معقلی کاشی مینایی و کاشی مقرنس می‌شود که هریک متد خاص خود را برای اجرا داشتند.

در اوایل ورود به اسلام و رواج ساخت مساجد و مقابر تزیینات معماری جنبه مهم ساختمان‌ها و بنا‌ها را به خود اختصاص داد و معماران به دنبال استفاده از شیوه‌های جدید آجرکاری، گچ بری، منبت کاری و ... برای تزیین هرچه بهتر این فضاها بودند با روی کار آمدن کاشی سنتی به عنوان یک متریال تزیینی استفاده از آن در شکل گستردهای رواج یافت.

اولین کاشی‌ها به صورت تک رنگ استفاده می‌شدند. معماران ایرانی برای ایجاد یک جلوه بصری عرفانی از رنگ فیروزه ای برای کاشی کاری استفاده می‌نمودند در نتیجه بسیاری از آثار باقی مانده کاشیکاری به رنگ آبی هستند. ازنمونه‌های بارز کاشی کاری یک رنگ می‌توان به کاشی کاری مسجد جامع قزوین،گنبد کبود مراغه، برج‌های خرقان، مناره مسجد دامغان و مسجد زوزن خراسان اشاره نمود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات