کتاب کاره سرباز در مونپارناس  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات انتشارات ابتکار نو

کاره سرباز در مونپارناس

نویسنده: مسعود خیام
ناشر: ابتکار نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 224
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

شوش را دیدم
این ابر شهر
این فراز فاخر
این گلمیخ
این فسیل فخر فرسوده
این دژ ویرانه ی تاریخ

اولین بار که شعر«شوش» جاودان یاد مهدی اخوان ثالث چاپ شد فکرکردم شاعر بزرگ زیادی تحت تأثیر قرارگرفته یا وارد صیغه ی مبالغه شده تا این که روزگار گذشت و گذشت و بخت چنان یارشد که خودم شوش را دیدم.

کاره در زبان فرانسه به معنای چهار و کاره سرباز به معنای چهارسرباز در بازی‌های متداول ورق از جمله پوکر است.این کتاب مانند کشکول، در بر گیرندۀ طیف گسترده‌ای از کارهای مختلف است. در شروع، مقاله‌ای تحقیقی در مورد سرآغاز تمدن بشری می‌آید. آنگاه از پیش از تاریخ، به سیب عاشقانۀ اینترنت می‌جهد. سپس داستان بلند کاره سرباز در مونپارناس می‌آید که از گفت‌وگوی چهار تیمسار زمان شاه در بلوار مونپارناس پاریس (بعد از انقلاب) برداشته شده. بعد خلاصه‌ای از مصاحبه‌ای که در مورد رمان نو انجام داده‌ام، پس از آن یکی از کم‌بودهای لغت‌نامۀ دهخدا و ...

بخشی از خاطرات احمد شاملو و نصرت رحمانی و شرح یکی از سفرها با شاملو و مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها بعد از پرواز شاملو و شعرهای تقدیم شده شاملو آمده. آنگاه به کوچ نصرت رحمانی یا همان غریب طرابلس، به کویر، اشاره شده و مرثیۀ هوشنگ گلشیری و ...
سپس مقالات علمی نت و اینترنت و معرفی آن به مثابه موجود زنده، بحث بین اصحاب سنت و علم، تصویری سریع از نقشۀ ژنتیک انسان و نیم نگاهی به آلودگی هوا آمده است.

آنگاه جمله معروف جوردانو برونو سرلوحۀ مقالۀ بعدی شده که در آن از ارستو یا ارسطو تا سن توماس آکویناس و کپرنیک و کپلر و گالیله و نیوتن و اینشتین و دیگران نقش آفرینی می‌کنند و در پایان، مقالۀ پر سر و صدای "منطق فازی و نفی ریاضی فلسفی خشونت" ارائه شده است.خواندن همۀ این کتاب کار هر کس نیست اما هر کس می‌تواند بخش‌هایی را بپسندد. فی‌المثل "آیدا" مقالۀ "مقدمۀ موومان سه" را بسیار دوست می‌داشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کاره سرباز در مونپارناس

  • ناشر: ابتکار نو
  • کد کتاب: 90542 - 1/4
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال
  • 180,000ریال

برچسب ها: مسعود خیام, داستان های کوتاه فارسی, مقالات ادبی, نقد ادبی, کتاب کاره سرباز در مونپارناس