منو
سبد خرید

کاربردهای افسون ؛ متن کامل

کاربردهای افسون ؛ متن کامل
درحال حاضر موجود نمی باشد
کاربردهای افسون ؛ متن کامل
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 142909 - 120/6
  • وزن: 1.00kg
0 ریال

کاربردهای افسون

نویسنده: برونو تبلهایم
مترجم : کاظم شیوارضوی
ناشر: مترجم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 820
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

مفهوم واهمیت افسانه های جن و پری از نظر رشد روانی

 اگر نخواهیم زندگی صرفا گذار از لحظه ای باشد به لحظه دیگر ، بلکه در پی مفهوم راستین هستی خود باشیم ، بزرگترین نیاز و دشوارترین تلاش ما یافتن معنای زندگی خواهد بود . چه بسا مردم که به سبب دست نیافتن به این معنا اراده زیستن را از دست داده و از تلاش باز ایستاده اند .

درک معنای زندگی چیزی نیست که ناگهان در سنی خاص یا حتی با رسیدن به سن بلوغ حاصل شود . برعکس ، بلوغ روان شناختی وقتی است که شخص به یقین دریابد زندگی او چه معنایی می تواند یا باید داشته باشد . دریافتی که نتیجه نهایی یک تحول دراز مدت است . ما در هر سنی ، بسته به اینکه ذهن و دریافت ما تا چه اندازه تکامل یافته باشد ، در جستجوی پاره کوچکی از معنای زندگی هستیم و باید بتوانیم آن را بیابیم.

برخلاف اسطوره کهن ، خرد ناگهان همچون آتنا کامل و بالیده ، از سر زئوسی زاده نمی شود . خرد که مراحل آغازین آن سخت غیر عقلانی است ، اندک اندک و گام به گام گسترش می یابد . فقط در بزرگسالی است که شخص می تواند به یاری آزموده های خویش به درک هوشمندانه ای از معنای هستی خود در این جهان دست یابد. بدبختانه بسیارند پدران و مادرانی که می خواهند ذهن کودکانشان مانند ذهن خود آنان عمل کند. گویی درک رشد یافته ی ما از خود و جهان و اندیشه هایمان و دردهایمان در باره معنای زندگی نباید چون جسم و مغز ما بتدریج تحول و تکامل یابند.

در طول تاریخ بشر، زندگی معنوی کودک پس از تجربه های نخستین در چارچوب خانواده، متکی بر اسطوره ها، قصه های دینی و افسانه های اصیل جن و پری بوده است. کودک با شنیدن مکرر این قصه ها، از زبان پدر و مادر درمییابد که زندگی، سراسر آفتابی و فرحبخش نیست، بلکه بسیاری از جنبه های هر روزه زندگی با بدبختی، مرگ و حوادث غم انگیز، خوبی و بدی، خیر و شر و عشق و محبت در این جهان پا به پای هم وجود دارد و این نوع ادبیات، باعث تقویت قوة تخیل و تحریک خیال پروری و علل مهمی در تربیت اجتماعی کودک میشود.

 نگارنده در این کتاب می‌کوشد نشان دهد که داستان‌های پریان چگونه با کمک صورت‌های خیالی، فرآیند رشد سالم انسان را شکل می‌دهند و چگونه گذراندن مراحل این رشد را برای کودک جالب می‌سازند. این فرآیند رشد با مقاومت در برابر پدر و مادر و ترس از بزرگ شدن آغاز می‌شود و زمانی به پایان می‌رسد که نوجوان به راستی خود را شناخته و به بلوغ اخلاقی و استقلال روانی دست یافته باشد و دیگر جنس مخالف را تهدیدآمیز و شیطانی نینگارد، بلکه بتواند با او پیوندی مثبت برقرار کند.

هدف اصلی این کتاب نشان دادن اهمیت افسانه های جن و پری برای یاری کودک در حل مسایل روانی رشد و دستیابی به تکامل شخصیت و کمک به بزرگترها یعنی والدین است. نگارنده مطالب کتاب را در سه بخش تنظیم کرده است: در بخش نخست مطالبی دربارة فایدة خیالپردازی، ترس از خیالپردازی، چرا افسانه های جن و پری مطرود شمرده شدند و بحثی در هنر نقل افسانه های جن و پری ارائه داده است. سپس در بخش دوم به تفسیر برخی از داستانهای افسانه ای پرداخته است؛ در بخش سوم نیز، متن داستانهای افسانه ای بیان شده است.

هرکسی که می خواهد متقاعد شود قهرمان داستان کودک، باید همیشه مشکلات خودش را بدون کمک بزرگسالان حل کند ، باید این کتاب را بخواند. "افسون افسانه ها" به قلم "برونو بتلهایم"، یک بررسی جذاب از نقوش افسانه ها و چگونگی کمک آن ها به کودکان برای کنار آمدن با رقابت خواهر و برادر ، ترس از ترک شدن، زندگی و سایر اضطراب هایی که کودکان در مسیر رسیدن به بلوغ با آن روبرو هستند، ارائه می کند.

"برونو بتلهایم"، نسخه های مختلف قصه های آشنا را مقایسه می کند و به طور مفصل در مورد موضوع بحث می کند. وی در مورد چگونگی تاثیر افسانه ها در رشد عاطفی کودکان و اینکه چگونه خشونت در افسانه ها نیازهای روانشناختی خاصی را برآورده می کند و لزوما نباید برای خواننده جوان تصفیه شود ، مباحثه ای قانع کننده ارائه می دهد.

فهرست

فایده خیالپردازی
ترس از خیالپردازی
چرا افسانه های جن و پری مطرود شمرده شدند
هنر نقل افسانه های جن و پری
بررسی و تحلیل هنسل و گرتل
بررسی و تحلیل شنل قرمزی کوچک
بررسی و تحلیل جک و ساقه لوبیا
بررسی و تحلیلسفید برفی
بررسی و تحلیل گیسو طلا و سه خرس
بررسی و تحلیل زیبای خفته
بررسی و تحلیل سیندرلا
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات