منو
سبد خرید

کاترین کبیر

کاترین کبیر
کاترین کبیر
  • موجودی: موجود
  • مدل: 145748 - 75/2
  • وزن: 0.70kg
1,000,000 ریال

کاترین کبیر

نویسنده: هانری تراوایا
مترجم: نادعلی همدانی
ناشر: فاخته
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 661
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ عطف کتاب رد تا خوردگی دارد


مروری بر کتاب 

پس از درگذشت پتر کبیر، روسیه به مدت تقریباً چهل سال گرفتار یک سلسله تزارهای ضعیف شد . در سال 1762 کاترین دوم ، پس از آن که شوهرش تزار پتر دوم به قتل رسید، تزار شد . این که آیا کاترین می خواست که شوهرش کشته شود معلوم نیست ، اما از توطئه ای که بر علیه همسرش برای بر کناری از قدرت بود حمایت کرد .

او با نام سوفیا اوگوستا آنهالت زربست در پروس (آلمان) متولد شده بود و پس از آنکه به مذهب ارتودکس درآمد نام کاترین را برای خویش انتخاب کرد.

کاترین از آغاز فرمانروایی اش ولخرج بود . او به امید این که اتباعش را تحت تاثیر قرار دهد ، مراسم تاجگذاری باشکوه و خیره کننده ای برپا داشت . در تاجی که برایش ساخته شد 23 گرم طلا و 9 کیلو نقره به کار رفت . شنلش با استفاده از پوست چهار هزار قاقم تهیه شد.

کاترین زیباترین آثار هنری را جمع آوری می کرد . گران ترین لباس ها را می پوشید و با شکوه ترین مهمانی ها را برپا می کرد .برخلاف همسرش پتر که مورد نفرت اشراف و مردم روسیه بود ، کاترین نزد روس ها بسیار محبوبیت داشت و روس ها از روی محبت او را مادر کوچک می نامیدند .

پطر سوم که مردی کم عقل و سفیه بود پس از آن که به عنوان امپراطور تاج شاهی کشور روسیه را بر سر نهاد، با اعمال و حرکات غیر منطقی خود طوری عرصه را بر روحانیون، نظامیان و آحاد مردم آن کشور تنگ کرد که همگی بالاتفاق خواهان عزل وی شدند و متعاقب این امر کاترین با همدستی عده ای از درباری ها و نظامیان با انجام یک کودتا، پطر را عزل و خود به عنوان کاترین دوم ملکه روسیه تاج گذاری کرد.

کاترین علاوه بر داشتن سیاستهای توسعه طلبانه پتر در دلبستگی او به عقاید اروپای غربی نیز سهیم بود . اما پتر به علم و فنآوری توجه داشت ، کاترین بیشتر شیفته فلسفه و ادبیات بود .کاترین پارکهایی به سبک انگلیسی ساخت ، و فرانسه را زبان متدوال در میان اشراف کرد . کاترین تا حدی تحت تاثیر اروپای غربی مدارسی را برای دختران تاسیس کرد، یتیم خانه هایی برپا داشت و یک نشریه ادبی منتشر ساخت ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات