كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
کاترین کبیر

کاترین کبیر

نویسنده: زویا اولدنبورگ
مترجم: محمود طلوعی
ناشر: زرین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 366
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1377 ~ 1371- دوره چاپ: 5 ~ 1

 

مروری بر کتاب

پس از درگذشت پتر کبیر، روسیه به مدت تقریباً چهل سال گرفتار یک سلسله تزارهای ضعیف شد . در سال 1762 کاترین دوم ، پس از آن که شوهرش تزار پتر دوم به قتل رسید، تزار شد . این که آیا کاترین می خواست که شوهرش کشته شود معلوم نیست ، اما از توطئه ای که بر علیه همسرش برای بر کناری از قدرت بود حمایت کرد .

او با نام سوفیا اوگوستا آنهالت زربست در پروس (آلمان) متولد شده بود و پس از آنکه به مذهب ارتودکس درآمد نام کاترین را برای خویش انتخاب کرد.

کاترین از آغاز فرمانروایی اش ولخرج بود . او به امید این که اتباعش را تحت تاثیر قرار دهد ، مراسم تاجگذاری باشکوه و خیره کننده ای برپا داشت . در تاجی که برایش ساخته شد 23 گرم طلا و 9 کیلو نقره به کار رفت . شنلش با استفاده از پوست چهار هزار قاقم تهیه شد.

کاترین زیباترین آثار هنری را جمع آوری می کرد . گران ترین لباس ها را می پوشید و با شکوه ترین مهمانی ها را برپا می کرد .برخلاف همسرش پتر که مورد نفرت اشراف و مردم روسیه بود ، کاترین نزد روس ها بسیار محبوبیت داشت و روس ها از روی محبت او را مادر کوچک می نامیدند .

پطر سوم که مردی کم عقل و سفیه بود پس از آن که به عنوان امپراطور تاج شاهی کشور روسیه را بر سر نهاد، با اعمال و حرکات غیر منطقی خود طوری عرصه را بر روحانیون، نظامیان و آحاد مردم آن کشور تنگ کرد که همگی بالاتفاق خواهان عزل وی شدند و متعاقب این امر کاترین با همدستی عده ای از درباری ها و نظامیان با انجام یک کودتا، پطر را عزل و خود به عنوان کاترین دوم ملکه روسیه تاج گذاری کرد.

کاترین علاوه بر داشتن سیاستهای توسعه طلبانه پتر در دلبستگی او به عقاید اروپای غربی نیز سهیم بود . اما پتر به علم و فنآوری توجه داشت ، کاترین بیشتر شیفته فلسفه و ادبیات بود .کاترین پارکهایی به سبک انگلیسی ساخت ، و فرانسه را زبان متدوال در میان اشراف کرد . کاترین تا حدی تحت تاثیر اروپای غربی مدارسی را برای دختران تاسیس کرد، یتیم خانه هایی برپا داشت و یک نشریه ادبی منتشر ساخت ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کاترین کبیر

  • ناشر: زرین
  • کد کتاب: 116162 - 85/5
  • موجودی: در انبار
  • 850,000ریال
  • 620,000ریال

برچسب ها: زویا اولدنبورگ, محمود طلوعی, تاریخ روسیه, داستان های روسی, داستان های تاریخی, کتاب کاترین کبیر